Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Energija i obnovljivi izvori energije u ruralnim oblastima (17.Z476)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje znanja o energetskim tokovima u biosistemima, potencijalima i mogućnostima proizvodnje i korišćenja obnovljivih izvora energije.

Ishod:

Znanja o savremenim mogućnostima korišćenja obnovljivih izvora energije u biosistemima.

Sadržaj:

Uvod u predmet, upoznavanje studenata sa načinom rada i obavezama. Energetsko stanje u svetu, perspektive, problemi. Inputi energije u poljoprivredi, stanje perspektive. Mogućnosti uštede energije u poljoprivrednoj proizvodnji i preradi. Energetsko bilansiranje poljoprivredne proizvodnje. Osnove ekonomsko-energetskog bilansiranja. Primeri ekonomsko-energetskog bilansiranja. Svetski, EU i nacionalni programi u oblasti energetike, sa osvrtom na poljoprivredu. Obnovljivi izvori energije, definicija, programi, dokumentacija. Solarana energija u poljoprivredi. Čvrsta biomasa, proizvodnja i korišćenje u poljoprivredi. Tečna biomasa i biogoriva druge generacije, značaj za poljoprivredu. Gasovita biomasa, biogas. Kogeneracija i trigeneracija na bazi biomase. Ostali vidovi obnovljivih izvora energije i njihove primene u poljoprivredi. Obnovljivi izvori energije i ruralni razvoj. Poseta jednom do tri postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije.

Metodologija izvođenja nastave:

Auditorna nastava, seminarski rad sa usmenom odbranom, kolokvijalni ispit i usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Anonim Energy and Biomass Engineering, CIGR, ASAE 1999 American Society of Agricultural Engineers, St. Joseph Engleski
Martinov, M. Predloške za nastavu u elktronskoj formi (Power Point) 2004 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kaltschmitt, M., Hartmann, H. Energie aus Biomase : Grundlagen, Techniken und Verfahren 2001 Springer, Berlin Engleski
Flaig, H. i H. Mohr Energie aus Biomasse 1993 Springer–Verlag, Stuttgart Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena