Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Energija i okruženje (17.Z105A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Upoznavanje studenata sa konvencionalnim energetskim postrojenjima i njihovim uticajem na životnu sredinu, kao i osnovnim principima zaštite životne sredine od zagađenja uzrokovanim transformacijama energije. Cilj je da se studenti osposobe za prepoznavanje potencijalnih zagađenja u konvencionalnim postrojenjima za transformaciju energije i odabir sistema zaštite.Takodje, cilj je da se kod studenata kroz upoznavanje sa konvencionalnim resursima razvije svest o značaju nekonvencionalnih resursa i alternativne energetike. Ova znanja su osnova za dalje uspešno studiranje, praćenje stručne literature, kao i razumevanje nekih od najvećih problema u životnoj sredini, a koja se tiču konvencionalnih energetskih resursa i energetske efikasnosti.

Ishod:

Stečena znanja iz problematike eksploatacije energije i zagađenja životne sredine. Sposobnost prepoznavanje potencijalnih izvora zagađenja u konkretnim sistemima za transformaciju energije, kao i izbor adekvatnih sistema za redukciju i sprečavanje zagađenja životne sredine u istim.

Sadržaj:

Teorijska nastava:Uvodna određenja (pojam i vrste energije; ‘korisna’energija; ‘prirodna’ energija; energijski resursi; energija i okruženje; uloga energije u funkcionisanju bioloških, društvenih i industrijskih sistema). Energijski zagađivači okruženja (opšte o konvencionalnim energijskim zagađivačima; termoelektrane, toplane, hidroelektrane energetska postrojenja u industriji; transportna sredstva; urbane sredine). Termičko opterećenje okoline (termičko opterećenje atmosfere; termičko opterećenje vodotokova; rasprostiranje termičkog opterećenja).Opterećenje okoline radioaktivnim zračenjem (vrste zračenja; uticaj nuklearnih elektrana na životnu sredinu; radioaktivni otpad; principi zaštite od nuklearnog zračenja, akcidenti u nuklearnim postrojenjima).Praktična nastava (računske vežbe): Vežbe prate tematske celine koje se obrađuju na teorijskoj nastavi, tako sto se studenti na jednostavnim računskim primerima upoznaju sa energetskim postrojenjima i njihovim uticajem na životnu sredinu, što značajno upotpunjuje teorijsko gradivo.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računske vežbe. Auditorne vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Đonlagić, M. Energija i okolina 2005 PrintCom, Tuzla Srpski jezik
Peter E Hodgson Energy, the Environment and Climate Change 2010 Imperial College Press, London Engleski
John Tabak Energy and the Environment: Coal and Oil 2009 Facts On File, Inc., New York Engleski
José Goldemberg, Oswaldo Lucon Energy, Environment and Development 1996 Earthscan, Bristol, UK Engleski
Dragana Štrbac, Branka Gvozdenac – Urošević, Zorica Mirosavljević Energija i okruženje - skripta 2011 Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, FTN, Novi Sad, skripta, interno izdanje Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 70.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Predavanja