Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uloga medija u smanjenju rizika (17.URZP64)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Ljudski resursi i komunikacije
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Ovladavanje znanjima i veštinama neophodnim za efikasno profesionalano, odgovorano, zakonito i etično korišćenje medija u prevenciji rizika, povećanju lične, korporacijske i društvene bezbednosti, te ovladavanje znanjima potrebnim za uspostavljanje optimalne krizne komunikacije sa javnostima putem medija u svim fazama krize, u postkriznom periodu i u fazi prevencije.

Ishod:

Studenti će biti edukovani i osposobljeni za kvalitetno korišćenje medija u prevenciji rizika, kao i za komunikaciju sa savremenim medijskim sistemima u uslovima ugrožene bezbednosti ljudi, objekata i životne sredine.

Sadržaj:

1. UVOD - Mediji kao sredstva komunikacije; razvoj medija i dominatnih modela komunikacije kroz istoriju; savremeni mediji. - Uticaj medija na javnost - analiza različitih teorijskih pristupa; uticaj medija na definisanje stvarnost. - Klasični i moderni mediji kao faktor prevencije i bezbednosti; međunarodna, nacionalna, korporacijska i lična bezbednost, bezbednost na internetu - Društvena odgovornost medija. 2. KARAKTERISTIKE DELOVANJA MEDIJA U USLOVIMA POVEĆANOG RIZIKA - Specifičnosti međusobnog odnosa medija i publike u uslovima rizičnih događaja/situacija; Uloga javnih servisa i komercijalnih medija u uslovima povećanog rizika; Mediji kao faktor uticaja na prevenciju, tok i otklanjanje posledica rizičnih situacija; - Značaj medijskog imenovanja, klasifikacije i procene rizika događaja/situacije; Karakteristike medijskih formi u prezentaciji rizičnih situacija; - Osnovni modeli komunikacije sa medijima u kriznim situacijama. 3. PREVENCIJIA RIZIKA KROZ KOMUNIKACIJU SA MEDIJIMA - Uloga medija u razvoju svesti o značaju smanjenja i prevencije rizika; - Priprema, obrada i plasman štampanog, audio, foto, video i kombinovanog materijala za medije; - Integralna komunikacija sa medijima u cilju prevencije rizika. 4. KOMUNIKACIJA SA MEDIJIMA TOKOM KRIZNIH SITUACIJA - Delovanja medija u krizama uslovljenim ljudskim faktorom, krizama uslovljenim prirodnim faktorima i krizama izazvanim kombinovanim delovanjem ljudskog i prirodnog faktora; - Osnovni modeli i faze medijske obrade rizičnih situacija (5 osnovnih faza medijske obrade krize); - Uzroci neadekvatne medijske obrade događaja; Analiza primera medijske obrade akcidenta, nesreće, vanrednog događaja, krize i katastrofe; - Delovanje medija u društvenim konfliktima i krizama - Mediji i kreiranje konfliktnog i kriznog ambijenta; - Metode komunikacije sa medijima tokom kriznog događaja. 5. MEDIJI KAO FAKTOR OTKLANJANJA POSLEDICA KRIZA - Metode (re)aktiviranja medija tokom post-kriznog perioda.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se odvija kroz predavanja, auditivne i praktične vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Virilio, P. Od terora do apokalipse, Nova Srpska politička misao, Debate br 4. Svet posle 11. septembra, 2002 Nova Srpska politička misao, Beograd Srpski jezik
Kostić, B. Media management in latent phase of social conflicts. XIV International Scientific Conference on Industrial Systems 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Engleski
Fearn-Banks,S. Crisis Communications: A Casebook Approach 2000 Lorens Erlbaum, London Engleski
George D. Haddow, Kim S. Haddow Disaster Communications in a Changing Media World 2009 Elsevier Engleski
Mortensen, M.S. Public Relations in Crisis and Disaster. A Breif Introduction for Practitioners 2008 Engleski
Schwarz, A., Seeger, M. W., Auer, C. The Handbook of International Crisis Communication Research (Handbooks in Communication and Media) 1st Edition 2016 John Wiley & Soons, UK Engleski
M. Regester, M., Larkin, Risk Issues and Crisis Managementt: A Casebook of best practice (3rd edition) 2005 Kogan Page, London Engleski
Keković, Z. Proces integralnog upravljanja rizicima 2001 Fakultet bezbednosti, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena