Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Procena stanja oštećenih građevinskih objekata (17.URZP62)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Građevinski materijali, procena stanja i sanacija konstrukcija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja o osnovnim vrstama oštećenja građevinskih objekata nakon katastrofalnih događaja i požara, kao i o metodologijama i metodama za procenu stvarnog stanja i sigurnosti oštećenih građevinskih objekata.

Ishod:

Stečeno znanje koristi u stručnim predmetima i inženjerskoj praksi. Student je kompententan za korišćenje različitih nedestruktivnih i destruktivnih metoda ispitivanja, registrovanje i klasifikaciju defekata i oštećenja, utvrđivanje uzroka njihovog pojavljivanja i za grubu procenu stanja i bezbednosti građevinskih objekata nakon katastrofalnih događaja i požara.

Sadržaj:

Destruktivne i nedestruktivne metode ispitivanja (oprema, postupci, mogućnost primene). Klasifikacija i ispoljavanje oštećenja na građevinskim objektima nakon katastrofalnih događaja (požari, zemljotresi, eksplozije, poplave, preoptrećenje itd.). Metodologije pregleda i procene stanja konstrukcija građevinskih objekata. Tehnička regulativa. Primeri pregleda i procene stanja oštećenih građevinskih objekata

Metodologija izvođenja nastave:

U okviru predavanja studentima se kroz prezentacije pomoću fotografija, tabela, dijagrama, formula i naglašenih tekstova - definicija, objašnjava materija koja je predviđena nastavnim programom. Takođe se prikazuju i kratki tematski filmovi. U okviru laboratorijskih vežbi studenti mogu da vide i sami obave razna nedestruktivna ispitivanja. Na auditornim vežbama studentima se prikazuju različiti objekti na kojima je izvršena procena stanja sa ciljem da se bolje upoznaju sa metodologijom, obradom prikupljenih podataka i načinom zaključivanja. Tokom semestra u kome se sluša predmet, deo ispita se može položiti kroz dva kolokvijuma. Ispit se sastoji iz usmenog dela.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
G.S.T. Armer Monitoring and Assessment of Structures 2001 SPON Press, London & New York Engleski
John H. Bungey, G. MIllard, M.G.Grantham Testing of Concrete in Structures 2006 SPON Press, London Engleski
Radonjanin Vlastimir, Mirjana Malešev Procena stanja građevinskih objekata - materijal sa predavanja 2011 Predmetni nastavnici Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena