Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita na radu pri intervencijama (17.URZP15)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblasti zaštite na radu pri intervencijama. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu zaštite na radu pri intervencijama

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkretnih problema iz domena zaštite na radu pri intervencijama. Ovladavanje metodama, postupcima i procesima primene stečenih znanja iz oblasti zaštite na radu pri intervencijama. Razvoj veština i spretnosti za primenu principa zaštite na radu pri inrvencijama. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri rešavanju problema vezanih za realizaciju procesa zaštite na radu pri intervencijama.

Sadržaj:

Vanredne situacije - osnovni pojmovi, klasifikacija, karakteristike.Priroda i uzroci ljudskih grešaka. Metode za kvantifikaciju ljudske greške. Metode upravljanja ljuskom pouzdanošću. Obrazovanje kao preventivna mera u sistemu bezbednosti i upravljanja intervencijama. Osnovni pojmovi iz bezbednosti i zdravlja na radu. Pojam opreme za intervencije i spasavanje. Podela opreme. Specifična oprema. Održavanje opreme za intervencije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja i auditornih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na auditornom vežbama se praktično primenjuju stečena znanja sa predavanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Nikolić, V., Živković, N. Bezbednost radne i životne sredine, vanredne situacije i obrazovanje 2010 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Geoff Taylor, Kellie Easter and Roy Hegney Enhancing Occupational Safety and Health 2004 Elsevier Butterworth-Heinemann Linacre House, Jordan Hill, Oxford OX2 8DP 30 Corporate Drive, Burlington, MA 01803 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena