Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Softverska podrška za modelovanje alata i pribora (17.SMI003)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za metrologiju, kvalitet, pribore, alate i ekološko - inženjerske aspekte
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblasti modelovanja alata i pribora. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu modelovanja alata i pribora.

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkrertnih problema iz domena modelovanja alata i pribora. Ovladavanje metodama, postupcima i procesima modelovanja alata i pribora uz upotrebu naučnih metoda. Razvoj veština i spretnosti za izbor parametara i postupka modelovanja alata i pribora. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri definisanju strategija modelovanja alata i pribora. Osposobljenost za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u području automatizovanog modelovanja alata i pribora.

Sadržaj:

Osnove i značaj softverske podrške za modelovanje alata i pribora. Modelovanje univerzalnih i specijalnih alata i pribora. Baze podataka univerzalnih i specijalnih alata i pribora. Metode i algoritmi modelovanja alata i pribora. Matematičko formulisanje i numeričke simulacije pri modelovanju alata i pribora. Primena veštačke inteligencije u razvoju sistema za modelovanje alata i pribora. Automatizacija modelovanja alata i pribora uz pomoć savremenih računarskih i softverskih sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši upotreba informaciono-komunikacionih tehnologija u cilju ovladavanja znanjima i veštinama iz posmatranog područja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vukelić, Đ. Automatizovano projektovanje pribora 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Vukelić, Đ., Tadić, B. Pribori 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Nee, A.Y.C., Tao, Z.J., Kumar, A.S. An Advanced Treatise on Fixture Design and Planning 2004 World Scientific, New Jersey Engleski
Vukelić, Đ.; Tadić, B. Rezni alati 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Groover, M.P. Automation Production Systems and Computer Integrated Manufacturing 2001 Prentice Hall, New York Srpski jezik
Hoffman, E.G. Jig and fixture design 2004 Thomson/Delmar Learning, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena