Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Pisana i govorna komunikacija u tehnici (17.SES103)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku
Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Osposobljavanje studenata za govornu i pisanu profesionalnu komunikaciju. Tokom kursa, studenti treba da ovladaju "mekim" veštinama za efikasnu i uspešnu poslovnu komunikaciju. Studenti takođe treba da steknu veštine akademskog pisanja i prezentovanja. Kroz kurs studenti treba da steknu i veštinu pretrage i pozivanja na adekvatnu naučnu i stručnu literaturu u cilju potkrepljivanja poruke koju žele da prenesu.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa, student je stekao veštinu pisane i oralne komunikacije sadržaja relevantnih za inženjersku struku na srpskom i engleskom jeziku. Student je stekao veštinu da se jasno i koncizno izražava, kao i da poruku koju želi da prenese potkrepi adekvatnom naučnom i stručnom literaturom. Student je stekao veštine akademskog pisanja i prezentovanja, kao i smernice za pisanje diplomskog rada. Student je takođe stekao veštine profesionalne komunikacije putem različitih kanala (elektronska pošta, telefon,...).

Sadržaj:

Struktura i sadržaj seminarskog, diplomskog, master i naučnog rada; Elementi pravopisa i gramatike srpskog i engleskog jezika; Vizuelna komunikacija (izgled celokupnog dokumenta, način prezentacije slika i tabela u radu); Prezentovanje; Rad u alatima za oblikovanje teksta (MS Word i LaTeX); Poslovna korespondencija (pisanje rezimea i izveštaja; komunikacija u timu; komunikacija putem različitih kanala: elektronska pošta, telefon, telekonferencije); Elementi naučnog rada (pretraga naučne literature, proces publikacije rada, recenziranje i odgovor na recenzije, citiranje stručne i naučne literature, vrednovanje časopisa i konferencija)

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima, studenti dobijaju smernice o načinu pisanja i usmenog izlaganja sadržaja. Glavnu okosnicu predmeta čini seminarski rad koji student treba da napiše i usmeno izloži. Kao dodatnu vežbu, student dobija odabrani seminarski rad svojih kolega koji je dužan da recenzira. Takođe, student treba da napiše i svoj rezime. Ocena praktičnog dela se formira na osnovu kvaliteta napisanog seminarskog rada, održane prezentacije, recenzije i rezimea. Završni deo ispita studenti polažu usmeno.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Popović, Z. Kako napisati i objaviti naučno delo 2014 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Gross, A., et al. Technical Writing 2016 Open Oregon Educational Resources Engleski
Kepka, J. Oregon Writes Open Writing Text 2016 Open Oregon Educational Resources Srpski jezik
Jeffrey, R. About Writing : A Guide 2016 Open Oregon Educational Resources Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Odbrana završnog rada Ne Da 30.00
Složeni oblici vežbi Da Da 20.00
Seminarski rad Da Da 50.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Predavanja
Predavanja