Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Scenski dizajn kao višemedijska umetnost (17.SDI53)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
Multidisciplinarna Da
ESPB 9
Cilj:

Sticanje suverenih znanja o umetničkim i kustoskim praksama scenskog dizajna i razvoj najviših kompetencija za samostalni, grupni i kolektivni umetnički rad.

Ishod:

Sposobnost studenata za produbljeno, zasnovano i argumentovano kreativno mišljenje i delovanje u različitim umetničkim i kustoskim praksama u oblasti scenskog dizajna.

Sadržaj:

Umetničke pojave i umetničke forme u delima scenskog dizajna. Ukrštanje, mešanje i preklapanje medija u delima scenskog dizajna. Višemedijska priroda dela scenskog dizajna. Scenski dizajn u odnosu na višemedijsku, transmedijsku, sintezijsku, mixed-media i crossover umetnost. Scenska sredstva i drugi mediji u delu scenskog dizajna. Različiti autorski pristupi scenskom dizajnu kao višemedijskoj umetnosti. Različiti kustoski pristupi scenskom dizajnu kao višemedijskoj umetnosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, kritička analiza referentnih umetničkih dela u okviru predavanja, radionice, kreativni rad u okviru radionica, projektni zadatak.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Đurić, D. Globalizacijske izvedbe: Književnost, mediji, teatar 2016 Orion art, Beograd Srpski jezik
Dadić-Dinulović, T. Scenski dizajn kao umetnost 2017 Klio, Beograd Srpski jezik
Danto, A. i drugi Marina Abramovic: The Artist is Present 2010 The Museum of Modern Art, Njujork Engleski
Manovič, L. Jezik novih medija 2015 Klio, Beograd Srpski jezik
Radovanović, V. Vokovizuel (NOVA) neoavangarda 1987 Nolit, Beograd Srpski jezik
Von Furstenberg, A.; Madoff, S. H. Marina Abramovic: Balkan Epic 2006 Skira, Milano Engleski
Penezić, V.; Rogina, K. Tko se boji vuka još u digitalnoj eri 2008 VBZ, Zagreb Hrvatski
Ponjavić, M. Film Curation : From the Black Box to the Black Box of the White Cube 2014 Kuća poezije, Banjaluka Engleski
Kubák, K. A. i drugi Immersive Theatre and Media: Golem Cube 2015 Pražská scéna, Prag Engleski
Formiranje ocene: