Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Monitoring elektromagnetskih zračenja u komunikacionoj infrastrukturi (17.S1330)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Teorijska elektrotehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta jeste upoznavanje studenata sa studijskog programa Poštanski saobraćaj i telekomunikacije, sa tipičnim izvorima EM polja u okviru poštanske komunikacione infrastrukture, kao i stručno osposobljavanje studenata u domenu bazičnog modelovanja i ispitivanja EM polja ovih izvora nejonizujućih zračenja.

Ishod:

Krajnji ishod obrazovanja u okviru predmeta jeste sticanje znanja i sposobnosti, da kroz samostalan i timski rad, primenjuju i usavršavaju postojeće, kao i da razvijaju nove metodologije ispitivanja EM polja, u smislu bazičnog modelovanja, proračuna i merenja nivoa EM polja tipičnih izvora u infrastrukturi poštanskih komunikacija.

Sadržaj:

Planirano je da se pokriju sledeće oblasti: 1. odabrana teorijska poglavlja o tipičnim izvorima EM polja (dve nedelje semestra): 2. metodologije proračuna i modelovanja EM polja (dve nedelje semestra): 3. metodologije merenja nivoa EM polja (dve nedelje semestra): 4. odabrana teorijska poglavlja o antenskim sistemima (dve nedelje semestra): 5. normativni akti i zakonska regulativa u domenu ispitivanja EM polja (dve nedelje semestra): 6. zahtevi relevantnih standarda za ispitivanja EM polja (dve nedelje semestra): 7. procena izloženosti ljudske populacije zračenjima izvora EM polja (dve nedelje semestra): 8. odabrana poglavlja za procenu merne nesigurnosti ispitivanja EM polja (jedna nedelja semestra).

Metodologija izvođenja nastave:

U okviru predmeta primenjuju se sledeće metode: 1. predavanja i laboratorijske vežbe – izlaganje teorijskih osnova i praktičnih primera ispitivanja u cilju boljeg razumevanja i eventualnog razjašnjenja pojedinih delova gradiva, 2. konsultacije – pored predavanja i vežbi, redovno se održavaju i konsultacije, 3. praktična ispitivanja na terenu, izvora i EM polja iz područja komunikacione infrastrukture, 4. mogući semestralni istraživački rad – kolege bi bile u mogućnosti da, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu, samostalno produbljuju osnovno gradivo sa predavanja. Uz rad sa predmetnim nastavnikom kolege se osposobljavaju i za buduće samostalno pisanje naučnih radova.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
JCGM Evaluation of measurement data – Guide to the expression of uncertainty in measurement – odabrana poglavlja 2008 JCGM 100:2008 Engleski
Popović, B. Osnovi elektrotehnike 1 1990 Akademska misao Srpski jezik
Lal Chand Godara Handbook of antennas in wireless communications – odabrana poglavlja 2002 CRC Press Engleski
Đorđević, A. Elektromagnetika : odabrana poglavlja 2012 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena