Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Drumske i gradske saobraćajnice i čvorišta (17.S0326)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Saobraćajnice
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Savladavanje osnovnih inženjerskih znanja o planiranju, projektovanju i građenju puteva i gradskih saobraćajnica, uključujući raskrsnice (u nivou i denivelisane) i kolovozne konstrukcije.

Ishod:

Poznavanje osnovnih procedura i tehnika planiranja, projektovanja i građenja puteva i gradskih saobraćajnica.

Sadržaj:

Sadržaj/struktura predmeta: Uvodno predavanje; Istorijski razvoj puteva i putnog saobraćaja; Klasifikacija puteva; Eksploatacioni pokazatelji u projektovanju i eksploataciji puteva; Vozač-vozilo-okolina; Poprečni profil puta; Elementi projektne geometrije; Situacioni i nivelacioni plan; Trasiranje i oblikovanje puta; Metodologija projektovanja puteva; Raskrsnice; Gradske saobraćajnice; Tlo i putno-građevinski materijali; Kolovozne konstrukcije puteva; Održavanje i upravljanje putevima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne i grafičke vežbe i konsultacije. Kontinuirano praćenje i vrednovanje studenata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
RADNA GRUPA Pravilnik o osnovnim uslovima koje javni putevi moraju da ispunjavaju sa stanovišta bezbednosti 1981 SDPJ Beograd Srpski jezik
Maletin, M. Planiranje i projektovanje saobraćajnica u gradovima 2005 Orion art, Beograd Srpski jezik
Mehmed Bublin Funkcionalna karakteristika saobraćajnica 2012 Građevinski fakultet Sarajevo Srpski jezik
Uzelac, Đ. Putevi i gradske saobraćajnice 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Cvetanović, A., Banić, B. Kolovozne konstrukcije 2007 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
J.Katanić, M.Maletin, V. Anđus Projektovanje puteva 1989 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena