Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Primena digitalne obrade signala u telekomunikacijama (17.S0151)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
ESPB 5

Ovaj kurs ima obrazovni cilj da studentima pruži osnovna znanja o digitalnoj obradi signala i njenoj primeni u telekomunikacijama. Cilj je da studenti nakon analognih upoznaju i digitalne signale i sisteme za njihovu obradu, uključujući i metode njihovog projektovanja.

Na predavanjima studenti upoznaju osnovne algoritme obrade signala u diskretnom vremenu i najvažnije transformacije diskretnih signala. Digitalne filtre upoznaju kroz konkretne primere, a potom nauče osnovne metode njihovog projektovanja uz korišćenje odgovarajućih softverskih alata. Na osnovu stečenih znanja umeju da analiziraju dati problem, izaberu odgovarajuću klasu digitalnog filtra i metodu projektovanja, izvrše projektovanje i implementaciju digitalnog filtra. Na vežbama stiču praktična iskustva sa Matlab DSP Toolbox-om. Studenti će znati da identifikuju i kvalifikuju potencijalne probleme u implementaciji digitalnih filtara i da nađu rešenje. Ceo kurs daje osvrt na primene u telekomunikacijama.

• Diskretni signali i sistemi. • Transformacije diskretnih signala i veze među njima (ZT, FTD, DFT). • Brza FT i brza konvolucija. • Primeri digitalnih FIR i IIR filtara i njihove karakteristike. • Osnovne metode projektovanja digitalnih filtara. • Primene u telekomunikacijama.

Čitav tok predavanja (3 časa nedeljno) kontinuirano je praćen sinhronizovanim auditornim i računarskim vežbama (po 1 čas). Predavanja izvodi profesor koristeći PowerPoint prezentacije koje su dostupne studentima u .pdf formatu. Na auditornim vežbama rešavaju se lakši zadaci spektralne analize digitalnih signala i projektovanja digitalnih filtara. Kompletno gradivo praćeno je vežbama u Računarskom centru FTN, gde studenti stiču praktično iskustvo u radu sa softverskim alatima za digitalnu obradu signala. Priprema za vežbe i izrada domaćih zadataka vrši se preko Web portala Katedre pomoću posebno kreiranih on-line vežbi. Stečena teorijska znanja proveravaju se u toku semestra u formi testova, a na završnom ispitu se vrši provera ukupno stečenih znanja na kursu.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jakovljević, N., i dr. Praktikum iz digitalne obrade signala 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Sečujski, M. i dr. Zbirka zadataka iz digitalne obrade signala 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Milan Sečujski, Nikša Jakovljević, Vlado Delić Prezentacije sa predavanja i on-line vežbe preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala 2014 Interni materijal Srpski jezik
Sečujski, M., Jakovljević, N., Delić, V. Digitalna obrada signala 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
70.00
Predmetna aktivnost
Završni ispit - I deo
Predispitna
Ne
Obavezna
Ne
Broj poena
35.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Računarske vežbe
Računarske vežbe