Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje investicijama u saobraćaju (17.S01444)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Poštanski saobraćaj i komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja o osnovama upravljanja investicijama u organizacionom, tehničkom i tehnološkom smislu. Sticanjem znanja iz navedene oblasti daje se mogućnost upoznavanja sa procesima realizacije investicionih projekata, te opravdanosti projekata u saobraćaju. Problematika planiranja i realizacije investicija spada u esencijalne probleme razvoja svakog društva. Međutim, investicije same po sebi nisu dovoljne, te će ovaj multidisciplinarni predmet upoznati studente o principima investiranja i oceni investicionih projekta. Cilj ovog predmeta je upoznavanje studenata sa izradom investicionih projekta, osnovnim sadržajem investicionih projekta i ocem rentabilnosti projekata. Analiza pokazatelja o opravdanosti investicije vrši se u funkciji anlaize: interne stope rentabilnosti (IRR), perioda povraćaja kapitala I neto sadašnje vrednosti projekta (NSV).

Ishod:

Sticanje teorijskih i praktničnih znanja i veština u oblasti upravljanja investicijama. Sticanje znanja u oblasti izbor i procene onih investicija i projekata koji su sa aspekta društvenog i ekonomskog stanovišta opravdani. Sticanje znanja o važnosti investicija u saobraćaju, opravdanosti investiranja i pokazatelja opravdanosti investicija. Sticanje znanja o međunarodnim standardima u ovoj oblasti. Nastava i vežbe prilagođeni studentima departmana za saobraćaj FTN-a.

Sadržaj:

•Opšti pojmovi o investicijama i investiranju. •Primena zakonske regulative o potrebama izrade prethodnih studija opravdanosti, studija opravdanosti kao i šta ove vrste projekata neophodno sadrže. •Upravljanje procesom investiranja, i opšti principi, faze, ciljevi i kriterijumi. •Elemente koje sadrži prethodna studija opravdanosti. Ulazni pokazatelji moraju da budu obrađeni i analizirani. Sadržaj predhodne studije opravdanosti. •Elementi sadrži studija opravdanosti. Ulazni pokazatelji moraju da budu obrađeni i analizirani. Sadržaj studije opravdanosti. •Rentabilnost investicije na nivou razrade prethodne studije opravdanosti. •Primeri vezani sa projekte iz oblasti saobraćaja i nfrastrukture. •Ocena investicionih projekata: statičke ocene, svođenje na sadašnju vrednost, dinamička ocena, društvena opravdanost, •Cost benefit analiza. Osnovni principi, utvrđivanja troškova i koristi. •Upravljanje investicionim projeketima •Finasiranje investicija •Biznis plan, šta sadrži i čemu služi, namena i ciljevi, principi izrade •Unido metodologija •Ocena investicionih projekata od strane MMF-a •Primena kvantitivnih metoda u rešavanju investicionih problema (delphi metoda, vikor metoda, Prometej metoda)

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i računarske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Projekat Aprissal Project in Developing Countries 1988 London Engleski
Atanasković, P. Upravljanje investicijama u saobraćaju 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Adams J.R, Brandt S.E. Martin D.M. Managing by Project 1979 Dayton Engleski
Adler, H.A. Economic Appraisal of transport projects : a manual with case studies 1987 Johns Hopkins university press, Baltimore Engleski
Antić A. Priručnik za investitore 1986 Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: