Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Arhitekture i metode projektovanja bezbednosno kritičnog softvera u automobilskoj industriji (17.RT53)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Računarska tehnika i računarske komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za razumevanje i projektovanje arhitekture i samog bezbednosno kriticnog softvera za automobilsku industriju, kao i ovladavanje osnovnim konceptima i standardima potrebnim za razumevanje bezbednostih aspekata u automobilskoj industriji.

Ishod:

Nakon položenog predmeta očekuje se da studenti budu sposobni da razumeju arhitekturu i metode za projektovanje bezbednosno kritičnog softvera u automobilskoj industiri i da pišu jednostavne programe koji rade u takvom okruženju.

Sadržaj:

1. Uvod: razvoj modularnog softvera baziranog na komponentama, pregled procesa razvoja u automobilskoj industriji (od zahteva do testiranja) 2. Osnove AUTOSAR standarda: koncepti, arhitektura, metodologija, gradivni elementi a. RTE(eng. Runtime Environment) - izvršno okruženje, b. BSW (eng. Basic Software Components) - osnovni softverski moduli, c. SWC (eng. Software Components) - aplikativni softverski moduli d. VFB (eng. Virtual Functional Bus) - virtuelna funkcionalna magistrala 3. AUTOSAR: načini migracije sa starijih automobilskih arhitektura 4. AUTOSAR-praktična razmatranja: a. Operativni sistem, b. Sofvterske komponente, c. Komunikacija, d. Rukovanje ulazno/izlaznih uređaja, e. Mašina stanja, f. Sistemski servisi i rukovanje memorijom, g. Dijagnostički moduli. 5. Osnove razvoja funkcionalno bezbednog automobilskog softvera sa naglaskom na ISO 26262 standard i osnovne zahteve: a. rukovođenje bezbednosnim procesima, b. razvoj bezbednosnog koncepta, c. razvoj bezbednog sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računarske vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Staron Miroslaw Automotive Software Architectures, An Introduction 2017 Springer International Publishing Engleski
Kevin Roebuck AUTOSAR - AUTomotive Open System ARchitecture: High-impact Strategies - What You Need to Know: Definitions, Adoptions, Impact, Benefits, Maturity, Vendors 2011 Lightning Source Srpski jezik
Thorsten Langenhan Basic Guide to (Automotive) Functional Safety 2015 epubli GmbH Engleski
Steffen Herrmann, Dirk Duerholz, Ralf Staerk, Stefan Kriso SAFETY Essentials: ISO 26262 at a glance 2015 Kugler Maag Cie Srpski jezik
Oliver Scheid Autosar Compendium - Part 1: Application & RTE 2015 CreateSpace Independent Publishing Platform Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena