Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz kvalitativnihe metoda procene rizika (17.RDI04)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Predmet ima za cilj da studente osposobi za razumevanje brojnih osnovnih pojmova, postupaka i problema koji se javljaju prilikom izvođenja empirijskih istraživanja u većini naučnih disciplina, i da time stvori bazu za istraživanja koja podrazumevaju znanja ovog tipa, kao i razvoj multidisciplinarnog pristupa

Ishod:

Osposobljenost za samostalno kreiranje nacrta istraživanja, prikupljanje podataka, obradu podataka univarijantnim postupcima, interpretaciju podataka i sastavljanje izveštaja o provedenom istraživanju i korišćenje programskog paketa SPSS.Studenti se osposobljavaju i za obradu podataka multivarijantnim postupcima (Eksplorativna faktorska analiza, EFA, konfirmatorna faktorska analiza CFA, Strukturalno modelovanje, SEM, klaster analiza).

Sadržaj:

Na početku se razmatraju problemi pripreme istraživanja, gde se uvodi veći broj osnovnih metodoloških pojmova, kao što su vrste i objekti istraživanja, načini izbora uzorka, klasifikacija varijabli i relacija među njima, vrste podataka, problemi merenja, tipovi kontrole istraživanja i drugi. Zatim se obrađuju tri osnovne grupe nacrta istraživanja, a to su frekvencijski, faktorijalni i korelacioni nacrti. U okviru svake od tri grupe nacrti se postupno prikazuju od prostijih ka složenijim tipovima. Nakon toga se predstavljaju osnovni oblici obrade, analize i interpretacije rezultata, posebno za sve tri grupe nacrta. Napredni deo gde se studenti osposobljavaju da vrše prikupljanje, analizu i obradu podataka multivarijantnim postupcima koji su u skladu sa trendovima vodećih svetskih časopisa iz oblasti (in depth). To su postupci eksplorativne i konfirmatorne faktorske analize, klaster analize kao i metod Strukturalnog modelovanja. Naglasak je na logici i pre svega praksi pomenutih Na kraju kursa opisuje se standardna struktura pismenog izveštaja o istraživanju.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije.