Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Inovacione tehnologije i proizvodni dizajn (17.PMS514)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti naprednih tehnologija obrade rezanjem i opravdanosti njihove primene u praksi, kao i sticanje osnovnih znanja iz oblasti proizvodnog i industrijskog dizajna.

Ishod:

Nadogradnja stečenih znanja na prethodna znanja o izučavanim tehnologijama obrade rezanjem u cilju osposobljavanja studenata za efikasno rešavanje proizvodnih problema. Stečena znanja treba da omoguće dizajnerima, projektantima i konstruktorima da uspešno projektuju proizvode, koji pored funkcionalnosti i ekonomičnosti treba da zadovolje i estetske zahteve.

Sadržaj:

Pokretački faktori u inovacionim tehnologijama obrade. Napredni materijali reznih alata. Obradljivost inženjerskih materijala. Osnovne primene naprednih tehnologija obrade (izrada alata za plastiku, izrada mikroproizvoda, izrada monolitnih delova). Obrade rezanjem tvrdih materijala. Održivi obradni procesi (suve i polusuve obrade, niskotemperaturne obrade, obrada rezanjem pomoću mlaza visokog pritiska). Hibridni procesi obrade (ultrazvukom podržano rezanje, laserom podržano rezanje, plazmom podržano rezanje). Multitasking i obrade u jednom prolazu (hodu). Napredno modeliranje i optimizacija procesa obrade rezanjem.Pojam dizajna i njegov istorijski razvoj. Značaj dizajna. Uvod u proces dizajniranja.Osnovni pojmovi u dizajnu.Univerzalni dizajn. Održivi dizajn. Pojam proizvoda.Faktori koji utiču na dizajn proizvoda. Principi i elementi dizajna. Izražajna sredstva u industrijskom dizajnu: vrsta, kvalitet i boja materijala i postupak obrade. Dizajn, funkcionalnost, ergonomija, estetika i tehnologičnost industrijskog proizvoda. Dizajn novog proizvoda-proces inovacije proizvoda.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama se prakticno primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši upotreba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kuzmanović, S. Industrijski dizajn 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grzesik W. Advanced Machining Processes of Metallic Materials-Theory, Modelling and Applications 2008 Elsevier Science Ltd Engleski
Klocke F. Manufacturing Processes 1-Cutting 2011 Springer-Verlag Berlin Heidelberge Engleski
Gostimirović, M. Baza podataka obradnih procesa 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Fruht M. Dizajn u proizvodnji 1987 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Sekulić Milenko Inovacione tehnologije 2016 Skripta Srpski jezik
Kovač, P. Metode planiranja i obrade eksperimenta 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Trent, E.M. Metal Cutting 1977 Butterworhs, London Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Test Da Da 10.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Predavanja
Predavanja
Računarske vežbe