Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Logistika i simulacija u tehnologijama prerade plastike (17.PLIS1)

Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljavanje studenata za projektovanje tehnologičnih proizvoda, simulaciju i optimizaciju procesa oblikovanja plastičnih proizvoda i odgovarajućih alata, kao i njihovu kontrolu. Osposobljavanje studenata za projektovanje i optimizaciju tehnoloških procesa izrade i montaže alata za plastiku, kao i za modeliranje i simulaciju tehnoloških i proizvodnih procesa u industriji prerade plastike.

Ishod:

Po uspešnom završetku ovog kursa student je u stanju da: Opiše i objasni osnovne zadatke logistike i simulacije u proizvodnji proizvoda od plastike i odgovarajućih alata; Analizira, oceni i unapredi tehnologičnost konstrukcije plastičnih proizvoda i odgovarajućih alata; Izvrši simulaciju i optimizaciju procesa oblikovanja proizvoda od plastike i odgovarajućeg alata primenom CAx sistema, kao i njihovu kontrolu; Projektuje tehnološke procese proizvodnje alata za oblikovanje plastičnih proizvoda i identifikuje osnovne elemente za razvoj baze znanja za njihovu automatizaciju; Definiše osnovne elemente proizvodnog sistema (program proizvodnje, proizvodne procese, vrste tehnoloških tokova, proizvodne resurse i njihove normative), da izvrši raspoređivanje resursa i oblikovanje pogona.

Sadržaj:

Ciljevi, značaj i sadržaj izučavanja predmeta. Osnovni zadaci logistike i simulacije u tehnologijama prerade plastike. Modeli tehnološke pripreme i integrisani koncepti projektovanja i proizvodnje proizvoda od plastike. Projektovanje za izradu i montažu–DfMA. Metode i programski sistemi za primenu DfMA metodologije. Izbor pripremaka i proizvodnih tehnologija. Procena troškova proizvodnje. Alati kao proizvodi povišene tačnosti. Standardizacija i tipizacija alata. Simulacija i optimizacija procesa oblikovanja proizvoda od plastike i odgovarajućih alata. Analiza tehnologičnosti procesa oblikovanja proizvoda. Razvoj CAD/CAE sistema za projektovanje alata za plastiku. Kontrola proizvoda od plastike i odgovarajućih alata. Projektovanje tehnoloških procesa izrade i montaže alata za plastiku. Razvoj integrisanih CAPP sistema za proizvodnju proizvoda od plastike i odgovarajućih alata. Razvoj baze znanja i baze podataka za izbor elemenata tehnoloških procesa i resursa. Pojedinačni i grupni prilaz u oblikovanju tehnoloških tokova. Planiranje i upravljanje proizvodnjom. Modeliranje i simulacija procesa proizvodnje i oblikovanje optimalne prostorne strukture proizvodnih sistema. Savremeni trendovi u razvoju logistike proizvodnje i simulacionih tehnika u oblasti proizvodnje plastičnih proizvoda i odgovarajućih alata.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. U okviru predavanja izlaže se teorijski deo gradiva sa karakteristim primerima iz prakse. Na laboratorijskim vežbama praktično se primenjuju stečena znanja kroz konkretne primere i rad na raspoloživoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši obučavanje studenata u primeni informaciono-komunikacionih tehnologija iz nastavne oblasti. U cilju proširenja praktičnih znanja vrši se poseta preduzećima. Redovno se održavaju konsultacije u cilju približavanja nastavnog gradiva i izrade odgovarajućih radova.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Георгијевић, М. Техничка логистика 2011 Задужбина Андрејевић Srpski jezik
Brown, R.L.E. Design and Manufacturing of Plastics Parts 1980 John Wiley & Sons, New York Engleski
Bloomberg, D., et al. Logistics 2002 Prentice Hall, New Jersey Engleski
Law, A. Simulation Modeling and analysis 2015 McGraw-Hill Education, New York Engleski
Todić, V., Penezić, N., Lukić, D., Milošević, M. Tehnološka logistika i preduzetništvo 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Lukić, D. Razvoj sistema za automatizovano projektovanje tehnoloških procesa izrade alata za brizganje plastike, magistarska teza 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Cooner, G. Lean Manufacturing for the Small Shop 2009 Society of Manufacturing Engineers, Dearborn, Michigan Engleski
Mikac, T., Ljubetić, J. Organizacija i upravljanje proizvodnjom 2009 Graphis, Zagreb Srpski jezik
Lukić, D. Razvoj opšteg modela tehnološke pripreme proizvodnje, doktorska disertacija 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Matin, I. Razvoj programskog sistema za projektovanje alata za injekciono presovanje plastike, mag. teza 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik