Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i simulacija procesa obrade skidanjem materijala (17.P1505)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za procese obrade skidanjem materijala
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti modeliranja i simulacija stvarnih proizvodnih procesa.

Ishod:

Stečena znanja treba da omoguće razvoj praktičnih modela koji su validni za posmatrano polje sa ograničavajućim uslovima, kako bi se uz primenu savremenih programskih sistema okarakterisalo stanje proizvodnog procesa u svakom vremenskom trenutku.

Sadržaj:

Osnove, značaj i mogućnosti primene modeliranja i simulacija procesa. Osnovni elementi modeliranja i simulacije. Proces dobijanja modela. Opis modela. Klasifikacija modela. Verifikacija modela. Koncept stanja modela. Uspostavljanje uzajamnih veza između ulaznih, izlaznih i poremećajnih veličina procesa. Razvoj, vrsta i postavka modela procesa obrade. Uprošćavanje stvarnog procesa ili objekta modeliranja. Opis modela preko funkcija stanja i ograničenja. Analitičke, numeričke i računarske metode modeliranja i simulacija obradnih procesa. Praktični primeri modeliranja i simulacija obradnih procesa.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Na računarskim vežbama se kroz praktične primere produbljuje gradivo izloženo na predavanjima. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Ocena ispita se formira na osnovu prisustva na predavanjima i vežbama, kolokvijuma i uspeha na usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cus F. Modeling and optimization of metal cutting 2005 Faculty of Mechanical Engineering Engleski
Gostimirović M., Milikić D. Upravljanje toplotnim pojavama pri obradi brušenjem 2002 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kovač, P. Modeliranje procesa obrade : faktorni planovi eksperimenta 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kovač, P. Metode planiranja i obrade eksperimenta 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grzesik W. Advanced Machining Processes of Metallic Materials-Theory, Modelling and Applications 2008 Elsevier Science Ltd Engleski
Globočki-Lakić G. Obrada metala rezanjem - teorija, modeliranje i simulacija 2010 Mašinski fakultet, Banja Luka Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena