Katedra za procese obrade skidanjem materijala
Osnovna delatnost Katedre za procese obrade skidanjem materijala (u daljem tekstu: Katedra), je održavanje nastave na osnovnim, master i doktorskim akademskim, kao i master strukovnim studijama, iz predmeta koji pripadaju užoj naučnoj oblasti Procesi obrade skidanjem materijala, kao i na predmetima koji se bave dizajnom i funkcionalnošću proizvoda.
Pored nastavnih aktivnosti, Katedra se aktivno bavi naučno-istraživačkim i stručnim radom, koje kontinualno unapređuje i proširuje kroz projekte na nacionalnom i međunarodnom nivou. Rezultati istraživanja su objavljeni u brojnim međunarodnim i domaćim naučnim časopisima, kao i na međunarodnim i domaćim naučnim konferencijama.
Katedra organizaciono uključuje dve laboratorije, u okviru kojih se realizuju sledeće aktivnosti: laboratorijska nastava, istraživački rad i saradnja sa privredom:
- Laboratorija za konvencionalne tehnologije obrade
- Laboratorija za nekonvencionalne tehnologije obrade
Navedene laboratorije su opremljene mašinama alatkama za konvencionalne obrade i elektroerozivnu obradu, kao i merno-akvizicionom opremom za merenje i monitoring različitih izlaznih performansi, koje prate procese obrade skidanjem materijala (sile i temperature rezanja, habanje alata, kvalitet obrađene površine, efektivnu energiju obrade, itd.).
Laboratorija za konvencionalne tehnologije obrade je u mogućnosti da sprovodi realizaciju, edukaciju i istraživanja vezana za:
- Obradljivost normalnih i teškoobradljivih materijala, odnosno definisanje merodavnih elemenata režima obrade, pravilan izbor alata, SHP, kao i drugih parametara neophodnih za ekonomičnu obradu takvih materijala.
- Merenje sila i temperatura rezanja kod svih postupaka obrade koji se primenjuju u industrijskoj praksi.
- Ispitivanje kvaliteta obrađene površine u funkciji materijala obratka i postupka obrade.
- Optimalan izbor sredstava za hlađenje i podmazivanje, koja se koriste pri obradama rezanjem.
- Ispitivanja naprednih materijala reznih alata, sa ciljem njihove ekonomične primene pri rezanju postojećih i novih materijala predmeta obrade.
- Primenu naprednih (inovacionih) postupaka obrade u savremenoj metaloprerađivačkoj industriji, kao što su: visokobrzinske obrade, tvrde obrade, mikroobrade, suve i približno suve obrade, hibridne obrade, višeprocesne (multitasking) obrade, obrade u jednom hodu (prolazu), itd.
- Modeliranje i optimizaciju izlaznih karakteristika procesa obrade, radi povećanja kvaliteta i produktivnosti, odnosno smanjenja troškova obrade.
- Profesionalnu obuku radnika u metalskoj industriji, sa ciljem: uvođenja inovacionih rešenja obrade u konkretne industrijske uslove, primene savremenih obradnih sistema, itd...
- Projektovanje i mašinska obrada specifičnih delova i sklopova.
Oblast aktivnosti Laboratorije za nekonvencionalne tehnologije obrade su: ispitivanje i praćenje tehno-ekonomskih karakteristika nekonvencionalnih procesa obrade materijala, uvođenje nekonvencionalnih i inovacionih tehnologija u savremene industrijske uslove, sprovođenje profesionalne obuke, dizajniranje, projektovanje i obrada specifičnih delova i sklopova i sl. U tom kontekstu, Laboratorija za nekonvencionalne tehnologije obrade raspolaže sa stručnim i laboratorijskim potencijalima koji omogućavaju:
- Edukaciju vezanu za sve vrste nekonvencionalnih postupaka obrade (WJM, AJM, USM, EDM, EBM, LBM, PAM, CHM, ECM).
- Profesionalnu obuku radnika radi primene nekonvencionalnih postupaka obrade u savremenoj metaloprerađivačkoj industriji.
- Eksperimentalna ispitivanja u cilju optimizacije tehnoloških karakteristika nekonvencionalnih postupaka obrade, kao što su: proizvodnost obrade, tačnost obrade i kvalitet obrađene površine.
- Stručnu pomoć vezanu za izbor i kupovinu optimalnog nivoa opreme za bilo koji nekonvencionalni postupak obrade, u zavisnosti od potreba konkretne proizvodnje.
- Uvođenje hibridnih nekonvencionalnih postupaka obrade u industrijsku praksu, kao što su: ECM+EDM, AJM+EDM, USM+ECM, ECM+LBM, EDM+USM, itd...
- Dizajniranje, projektovanje i mašinska obrada specifičnih delova i sklopova.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Katedra za procese obrade skidanjem materijala se može, s obzirom na malu brojnost njenih članova, pohvaliti dvema činjenicama: brojem štampanih rukopisa i brojem objavljenih radova u časopisima sa impakt faktorom.
Sadašnji i bivši članovi Katedre za procese obrade skidanjem materijala su, tokom dugog vremena njenog postojanja, objavili 28 rukopisa (udžbenika, pomoćnih udžbenika i monografija), čime je u velikom obimu pokriveno gradivo na najvećem broju predmeta, na kojima članovi Katedre izvode nastavu. Među ovim naslovima posebno se izdvajaju sledeći: Osnove tehnologije obrade rezanjem, Osnove tehnologije obrade skidanjem materijala, Nekonvencionalni postupci obrade, Teorija obradnih procesa, Baza podataka obradnih procesa, Inovacione tehnologije – obrade rezanjem, Proizvodno mašinstvo i obnovljivi izvori energije, Metode planiranja i obrade eksperimenta, Teorija obradnih procesa – praktikum za vežbe, Tehnologija obrade rezanjem – zbirka zadataka, itd.
Nastavnici i asistenti Katedre su u poslednjih 15 godina (zaključno sa 2023. godinom) objavili 114 radova u međunarodnim časopisima sa impakt faktorom, što ukazuje na aktuelnost istraživanja kojima se bave i značaj dobijenih rezultata.