Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Alati i pribori u fleksibilnim proizvodnim sistemima (17.P1502K)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblastima izbora, proračuna i eksploatacije alata i pribora u fleksibinim proizvodnim sistemima. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu projektovanja alata i pribora za fleksibine proizvodne sisteme.

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkrertnih problema iz domena eksploatacije alata i pribora u fleksibilnim proizvodnim sistemima. Ovladavanje metodama, postupcima i procesima izbora i proračuna alata i pribora u fleksibilnim proizvodnim sistemima uz upotrebu naučnih metoda. Razvoj veština i spretnosti za projektovanje i kontrolu kvaliteta konstrukcija alata i pribora uz poštovanje konstruktorskih, energetskih, ekonomskih i ekoloških principa održivog razvoja. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri definisanju strategija upravljanja alatima i priborima.

Sadržaj:

Konstrukcije alata i pribora u fleksibilnim proizvodnim sistemima. Unifikacija konstrukcija alata i pribora. Standardizacija alata i pribora. Optimizacija konstrukcija alata i pribora. Modularne konstrukcije alata i pribora. Fleksibilni alati i pribori. Nadzor alata i pribora. Manipulacija alatima i priborima. Transportno-skladišni sistemi alata i pribora. Menadžment alata i pribora. Pokazatelji i metode ocene kvaliteta reznih alata i pribora. Racionalna izrada, eksploatacija i održavanje alata i pribora. Savremeni trendovi razvoja alata i pribora. Automatizacija postupaka izbora, projektovanja i optimizacije konstrukcija alata i pribora.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši upotreba informaciono-komunikacionih tehnologija u cilju ovladavanja znanjima i veštinama iz posmatranog područja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Barsov, A. Cutting Tool Production 1978 Mir Publishers, Moscow Engleski
Kusiak, A. Modelling and Design of Flexible Manufacturing Systems 1986 Elsevier, Amsterdam Engleski
Tadić, B.; Vukelić, Đ.; Jurković, Z. Alati i pribori 2013 Fakultet inženjerskih nauka, Kragujevac Srpski jezik
Campbell, P.D.Q. Basic Fixture Design 1994 Industrial Press, New York Engleski
Nee, A. Y. C.; Whybrew, K.; Kumar, A. S. Advanced Fixture Design for Flexible Manufacturing Systems 2012 Springer Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena