Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza sistema zaštite životne sredine (17.MPK005)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

- Sticanje osnovnih znanja, inženjerskih kompetencija i akademskih veština o analizi podataka u domenu inženjerstva zaštite voda, vazduha i zemljišta. - Upoznavanje studenata sa savremenim metodama planiranja eksperimenta - Sticanje znanja o zelenim i low-cost tehnologijama separacije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. - Upoznavanje studenata sa osnovnim principima procesa adsorpcije i sintezom i primenom alternativnih adsorpcionih medijuma. - Osposobljavanje studenata za korišćenje hromatografije i spektrofotometrije u cilju kvantifikacije rezidua polutanata pre i nakon tretmana. - Osposobljavanje studenata za uspešnu obradu i analizu eksperimentalnih podataka.

Ishod:

Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: 1. Analizira podatke o stepenu kontaminacije vode, vazduha i zemljišta. 2. Planira eksperimentalna istraživanja. 3. Navede i opiše zelene i low-cost tehnologije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. 4. Koristi instrumentalne metode (hromatografiju i spektrofotometriju) kao alat za kvantifikaciju rezidua polutanata. 5. Obradi i tumači eksperimentalne rezultate. 6. Primeni alternativne adsorpcione medijume za prečišćavanje otpadnih tokova.

Sadržaj:

Osobine i ponašanje gasova, čvrstih i tečnih supstanci. Disperzni sistemi. Rastvori. Fizička i hemijska adsorpcija, toplota adsorpcije, adsorpciona kinetika i ravnoteža. Primena adsorpcije u inženjerstvu. Kataliza, katalitičke reakcije, teorije heterogene katalize, homogena kataliza. Eksperiment u praksi, pristup eksperimentalnom istraživanju, planiranje eksperimenta. Tipovi grešaka, sistematske greške, grube greške, slučajne greške. Tačnost i preciznost dobijenih rezultata merenja. Izražavanje analitičkih podataka. Grafička analiza rezultata eksperimenta. Statistička obrada rezultata eksperimenta. Metode analize. Zelene i low-cost tehnologije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. Instrumentalne metode analize kao alat neophodan za kvantifikaciju rezidua polutanata pre i nakon tretmana otpadnih tokova. Hromatografija. Spektrofotometrija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije, zajedničke i individualne. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima, laboratorijskim i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Marjanović, N. Instrumentalne metode analize : metode razdvajanja. I/1 2001 Tehnološki fakultet, Banja Luka Srpski jezik
M. Turk Sekulić. J. Radonić Analiza sistema zaštite životne sredine - skripta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Pantelić, I. Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta 1976 Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi Sad Srpski jezik
Skoog, D.A., West, D.M., Holler, F.J. Osnove analitičke kemije 1999 Školska knjiga, Zagreb Hrvatski
Е. Worch Adsorption Technology in Water Treatment, elektronsko izdanje 2012 Walter de Gryter GmbH & Co. KG Engleski
Pawliszyn, J., Lord, H.L. Handbook of Sample Preparation 2010 Wiley, New Jersey Engleski
Atkins, P., De Paula, J. Elements of Physical Chemistry 2009 Oxford University Press, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena