Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Specifični mašinski elementi za poljoprivredne mašine (17.M2654)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo biosistema
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Upoznavanje studenata sa specifičnim mašinskim elementima na poljoprivrednim mašinama. Osposobljavanje za samostalno konstruisanje mašinskih elemenata i sistema na poljoprivrednim mašinama.

Ishod:

Stečena znanja će se moći praktično primeniti u struci.

Sadržaj:

Uvod u specijalne mašinske elemente za poljoprivredne mašine. Zakovani spojevi. Zavareni spojevi. Presovani spojevi. Kardanova vratila. Osovinice. Specijalni ležajevi za poljoprivredne mašine. Specijalne spojnice za poljoprivredne mašine. Specijalne opruge za poljoprivredne mašine. Specijalne spojnice za poljoprivredne mašine.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne, računske i grafičke vežbe i konsultacije. Delovi gradiva koji čine logične celine polažu se u vidu 3 testa, pismeno, teorija i zadaci. Kolokvijumi su deo ispita, s tim što se teorija računa kao usmeni, a zadaci kao pismeni. Ukoliko student preko kolokvijuma ne položi ispit, onda na ispitu polaže samo one kolokvijume koje nije položio u toku nastave. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene grafičkog rada i uspeha iz kolokvijuma, odnosno ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Broersma, G. Design of gears 1967 Culemborg: H. Stam Engleski
Kuzmanović, S. Industrijski dizajn 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
M. Ognjanović Razvoj i dizajn mašina 2007 Mašinski fakultet u Beogradu Srpski jezik
Radzevich, S.P. Theory of Gearing 2018 CRC Press Engleski
Kuzmanović, S. i dr. Specijalni mašinski elementi poljoprivrednih mašina 2015 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Kuzmanović, S. Mašinski elementi : oblikovanje, proračun i primena 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kuzmanović, S. Konstruisanje, oblikovanje i dizajn, Deo 2 2001 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kuzmanović, S. Konstruisanje, oblikovanje i dizajn, Deo 1 2006 FTN Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena