Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi za napajanje MSUS alternativnim gorivima (17.M2555)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje širih teorijskih i praktičnih znanja o alternativnim gorivima za pogon motora SUS i odgovarajućim sistemima za napajanje.

Ishod:

Osposobljenost studenata za samostalno i kreativno korišćenje stečenih znanja i veština u rešavanju specifičnih i nerutinskih problema u oblasti sistema za napajanje motora SUS tečnim naftnim gasom i prirodnim gasom, kao i za utvrđivanje pravilnosti ugradnje ovih sistema u motorna vozila.

Sadržaj:

Fizičko-hemijska svojstva tečnog naftnog gasa (TNG). Karakteristike tečnog naftnog gasa kao goriva za motore SUS. Fizičko-hemijska svojstva prirodnog gasa. Karakteristike prirodnog gasa kao goriva za motore SUS. Klasifikacija sistema za napajanje motora tečnim naftnim gasom i prirodnim gasom. Principi rada različitih generacija sistema za napajanje motora SUS tečnim naftnim gasom. Principi rada različitih generacija sistema za napajanje motora SUS komprimovanim prirodnim gasom. Specifičnosti pojedinih komponenti sistema za napajanje motora SUS tečnim naftnim gasom. Specifičnosti pojedinih komponenti sistema za napajanje motora SUS komprimovanim prirodnim gasom. Zakonska regulativa za uređenje pravilnosti ugradnje uređaja i opreme za pogon vozila na tečni naftni gas i komprimovani prirodni gas.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode kroz usmeno izlaganje, praćeno odgovarajućim slikama, dijagramima, šemama i video materijalom projektovanim na platno pomoću računara i bim-a. Auditorne vežbe obuhvataju računske i pokazne vežbe, a laboratorijske se izvode u laboratoriji na konkretnim vozilima sa ugrađenim uređajima za pogon na alternativna goriva. Po mogućstvu, predviđeno je i da se jedan deo vežbi održi u nekom servisu za ugradnju TNG uređaja u motorna vozila.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Torović Tripo, Nikolić Nebojša, Antonić Života Aktuelni sistemi za napajanje motora SUS prirodnim gasom, Poglavlje u monografiji "Aktuelni pravci razvoja traktora" 2010 FTN Novi Sad Srpski jezik
Rajković, M. Nafta i prirodni naftni gas : istorija, geneza, tržište, hemija, prerada, derivati, primena, tribologija, petrohemija, ekologija  2009 Prometej, Novi Sad Srpski jezik
Nikolić Nebojša Sistemi za pogon motora SUS tečnim naftnim gasom, materijal sa predavanja, Novi Sad, u pripremi. 2017 Srpski jezik
Raatz, Thorsten et al. Emmisions-Control Technology for Diesel Engines 2005 Robert Bosch GmbH Engleski
Muštović, F. Tečni naftni plin : propan, butan 1974 Privredni pregled, Beograd Srpski jezik
Bauer, Horst et al. Emmisions-control technology for gasoline engines 2003 Robert Bosch GmbH Engleski
Časnji, F., Torović T., Muzikravić, V. Energetska efikasnost traktora 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Časnji, Ferenc i dr. Aktuelni pravci razvoja traktora 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena