Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Ispitivanje motora SUS i vozila (17.M2519)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje širokih i produbljenih znanja i veština iz oblasti ispitivanja motora SUS i motornih vozila.

Ishod:

Sposobnost samostalnog i kreativnog korišćenja stečenih znanja i veština, rešavanja specifičnih i nerutinskih problema i razumevanja novih tedencija u procesu ispitivanja motora SUS i motornih vozila.

Sadržaj:

Opšte o ispitivanju motora SUS. Cilj i vrste ispitivanja motora SUS. Organizacija izvođenja ispitivanja. Izveštaj o ispitivanju. Pregled veličina i parametara koji se mere pri ispitivanju motora. Merna oprema za ispitivanje motora: opšta i specifična. Probni stolovi za ispitivanje motora. Motorske kočnice: mehaničke, vazdušne, hidraulične i električne. Dijagrami karakteristika kočnica. Upoređivanje kočnica u pogledu stabilnosti rada. Snimanje pojedinih parametara i karakteristika motora: snage, obrtnog momenta, potrošnje goriva i maziva, mehaničkih gubitaka, sastava izduvnih gasova, karakterističnih temperatura, pritiska ulja, pritiska sabijanja i dr. Snimanje brzinskih karakteristika, karakteristika opterećenja, praznog hoda i drugih karakteristika motora na probnim stolovima. Specijalni postupci ispitivanja motora. Opšte o ispitivanju motornih vozila. Cilj, vrste, organizacija i izvođenje ispitivanja vozila. Univerzalna i specifična merna oprema. Međunarodni i domaći standardi iz oblasti ispitivanja vozila. Određivanje osnovnih karakteristika vozila: karakteristične dimenzije, mase i osovinska opterećenja, položaj težišta i momenati inercije vozila. Ispitivanje radnih opterećenja vozila i njihovih sistema. Određivanje brzine, podužnih i bočnih ubrzanja vozila, spoljašnjih otpora i realizovane snage. Dijagnostika vozila - OBD. Ispitivanja delova vozila - ispitivanje delova od značaja za bezbednost saobraćaja. Specifičnosti ispitivanja poljoprivrednih traktora. Tehnički pregled vozila.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, laboratorijske vežbe (poligonska ispitivanja), konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Erich Zabler et al. Automotive Sensors 2007 Robert Bosch GmbH Engleski
van Basshuysen E. h. R, Schäfer, F. Internal Combustion Engines Handbook: Basics, Components, Systems, and Perpsectives, 2nd edition 2016 SAE International Engleski
Davinić, A., Pešić R. Pogonski sistemi u transportu 2018 Fakultet inženjerskih nauka, Kragujevac Srpski jezik
Oppenheim, A.K. Combustion in piston engines Technology, Evolution, Diagnoses and Control 2004 Springer, Berlin Engleski
Todorović, J. Ispitivanje motornih vozila 1995 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Rill, G. Road Vehicle Dynamics 2012 CRC Press, Boca Raton Engleski
Reif Konrad et al. Automotive handbook 2014 Robert Bosch GmbH Engleski
M. Živković, R. Trifunović Ispitivanje motora SUS 1987 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Duboka, Č. Priručnik za laboratorijske vežbe iz ispitivanja motornih vozila 1983 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: