Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje mašina neprekidnog i automatizovanog transporta (17.M2402A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje stručnih znanja za projektovanje transportnih procesa, tokova materijala, transportnih mašina i uređaja.

Ishod:

Stečena znanja se mogu koristiti u praksi za izradu idejnih i glavnih projekata, optimalan izbor i eksploataciju transportnih sistema i uređaja.

Sadržaj:

Uvod. Transportni materijal. Karakteristike komadnog i rasutog materijala. Proračun i konstrukcija mehaničkih transportera. Transporteri sa vučnim elementom (trakasti, pločasti, grabuljasti, viseći i elevatori). Transporteri bez vučnog elementa (gravitacioni, vibracioni, valjkasti i pužni). Proračun i konstrukcija specifičnih uređaja neprekidnog transporta (pokretna stepeništa, žičare, pneumatski transport, ...). Proračun i konstrukcija mašina i uređaja automatizovanog transporta (automatski vođena vozila, manipulatori i industrijski roboti, fleksibilni jednošinski i dvošinski viseći transporteri, podni transporteri, električne viseće staze...). Osnovi upravljanja mašinama i uređajima sa neprekidnim radom. Osnovne karakteristike projektovanja transportnih sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se odvija kroz predavanja, auditorne, laboratorijske i računarske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Tošić S. Transportni uređaji 1990 Mašinski fakultet Beograd Srpski jezik
Vladić J. Transportno manipulacioni sistemi, (skripta) 2006 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Jevtić, V. Transportne mašine 2000 Mašinski fakultet, Niš Srpski jezik
VRENKEN, Huub Intermodal Transport in Europe 2005 Brussel: European Intermodel Association Engleski
Vladić, J. Neprekidni i automatizovani transport I deo (skripta) 1999 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Vladić, J. Mehanizacija i tehnologija pretovara 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
MILLS, David Pneumatic conveying design guide 2016 Waltham, MA: Elsevier Inc., 621.64(035) Engleski
Živanić, D. Neprekidni i automatizovani transport II deo (skripta) 2019 FTN, Novi Sad Srpski jezik
BANISTER, David Transport Planing 2002 New York: Spon press Engleski
Formiranje ocene: