Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Integracija razvoja i operative u informacionim tehnologijama (17.IZOI64)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Nastavni predmet se izučava u cilju sticanja neophodnih znanja u oblasti integracije razvoja i operative u informacionim tehnologijama uz korišćenje softverskih alata i dobrih praksi u softverskom inženjeringu. Studenti se osposobljavaju za aktivno učešće u razvoju informacionih sistema korišćenjem savremenih alata i tehnika koje se koriste za automatizaciju operacija i infratrukture, alata za agilni razvoj i upravljanje projektima, takođe i korišćenje alata za automatizaciju testiranja kako bi se osigurao kvalitet softvera.

Ishod:

Po uspešnom završetku kursa, studenti će biti osposobljeni da: Implementiraju automatizovane DevOps procese koristeći savremene alate i tehnike za kontinuiranu integraciju i kontinuirano isporučivanje; Projektuju i upravljaju infrastrukturom i primenjuju ove prakse u cloud-u; Dizajniraju, razvijaju, testiraju i održavaju mikroservisne arhitekture uz kontejnerizaciju; Poznaju arhitekturu cloud-native aplikacije i koriste managed servise na vodećim cloud platformama da se poboljša skalabilnost, dostupnost i sigurnost aplikacija; Primenjuju principe agilnog razvoj softvera; Koriste alate za monitoring i logovanje; Implementiraju strategije za upravljanje konfiguracijom i osetljivim podacima; Analiziraju i optimizuju troškove cloud resursa; Primenjuju najbolje prakse za sigurnost u cloud okruženju; Realizuju projekte koristeći metodologiju DevSecOps; Konfigurišu i upravljaju virtuelnim mašinama i server

Sadržaj:

Teorijska nastava Predmet obuhvata sledeće ključne koncepte koji su potrebni modernim softverskim inženjerima u svetu koji je sve više usmeren ka cloud tehnologijama i DevOps praksama: 1. Uvod u DevOps kulturu i filozofiju; 2. Infrastruktura kao kod; 3. Cloud tehnologije i servisi; 4. Kontinuirana integracija i kontinuirano isporučivanje; 5. Kontejnerizacija i orkestracija; 6.Automatizacija procesa pomoću skripti; 7. Monitoring i logovanje; 8. Upravljanje konfiguracijom i tajnama; 9. Sigurnost i compliance u cloud okruženju; 10. Cloud-native aplikacije i mikroservisne arhitekture; 11. Analiza i optimizacija troškova cloud resursa. Praktična nastava U nastavi vežbanja se podstiče timski rad, a vežbe se izvode u laboratorijama snabdevenim neophodnim softverskim alatima. U okviru vežbi studenti izrađuju obavezni predmetni projekat.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja objedinjuje teorijske osnove i praktična iskustva u oblasti korišćenja alata i praksi u softverskom inženjeringu. U nastavi vežbanja se podstiče timski rad, a vežbe se izvode u laboratorijama snabdevenim neophodnim softverskim alatima. U okviru vežbi studenti izrađuju obavezni predmetni projekat.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jez Humble, David Farley Continuous Delivery: Reliable Software Releases through Build, Test and Deployment Automation 2010 Addison-Wesley Professional Engleski
Alex Xu System Design Interview – An insider’s guide 2020 ByteByteGo Engleski
John Arundel, Justin Domingus Cloud Native Devops With Kubernetes: Building, Deploying and Scaling Modern Applications in the Cloud 2019 O’Reilly Engleski
Gaurav Agarwal Modern DevOps Practices – Second Edition: Implement, secure and manage applications on the public cloud by leveraging cutting-edge tools 2024 Packt Publishing Engleski
Jennifer Davis, Ryn Daniels Effective DevOps: Building a Culture of Collaboration, Affinity and Tooling at Scale 2016 O’Reilly Engleski
Kief Morris Infrastructure as Code: Managing Servers in the Cloud 2016 O’Reilly Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena