×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Агилни приступи у развоју софтверских производа (17.IZOI44)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Информационо-комуникациони системи
ЕСПБ 5

Циљ предмета је упознавање студената са основама агилних методологија и принципима који се примењују у развоју софтверских производа. Студенти ће научити како да примене агилне приступе, као што су Scrum, Kanban i XP (Extreme Programming) , у стварним пројектима, те како да се адаптирају на променљиве захтеве корисника и тржишта. Такође, циљ је развијање способности за рад у тимовима и ефикасно управљање пројектима користећи агилне праксе.

По успешном завршетку курса, студенти ће бити способни да: 1. Разумеју и примене основне принципе и вредности агилних методологија. 2. Креирају и имплементирају агилне процесе у развоју софтверских производа. 3. Користе алате и технике за планирање, праћење и управљање агилним пројектима. 4. Ефикасно комуницирају и сарађују у тимовима користећи агилне праксе. 5. Прилагоде агилне методе специфичним пројектима и организационим потребама.

Теоријска настава Теоријска настава ће бити распоређења на начин да кроз фазе уводи и упознаје студенте са агилном методологијом и принципом агилног размишљања и деловања, а затим ће, адресирано кроз реалне, практичне примере из праксе, да их учи конкретним агилним оквирима и њиховим применама. Самим тим теоријски део ће обухватити следеће теме: • Увод у агилне методологије – Основни принципи, вредности и манифест агилног развоја софтвера. • Scrum оквир – Улоге, церемоније, артефакти и животни циклус Scrum-а. • Kanban оквир – Принципи Kanban-а, визуелизација тока рада, ограничење WIP-а. • Extreme Programming (XP) – Основни принципи, технике и пракса. • Агилно планирање – Backlog, корисничке приче, процена и планирање итерација. • Управљање квалитетом у агилним пројектима – Континуирана интеграција, континуирано испоручивање. • Агилна култура и тимска динамика – Рад у тимовима, комуникација, ретроспектива. • Изазови и ризици у имплементацији агилних приступа – Скалирање агилних метода, интеграција са другим приступима, отпор променама. Практична настава Практични део наставе ће се у потпуности наслањати на реалне примере поменуте кроз теорију, али ће посебан фокус вежби обухватити: • Симулацију Scrum пројекта – Студенти ће радити у тимовима на симулацији развоја производа користећи Scrum методологију. • Креирање Kanban табле – Практична примена Kanban-а за управљање задацима и оптимизацију тока рада. • Израда корисничких прича и Vacklog-а – Рад на дефинисању и приоритизацији захтева. • Алати за агилно управљање пројектима – Упознавање и рад са алатима као што су Jira, Trello, Azure DevOps. Студенти ће радити на тимским пројектним задацима применом претходно наведеног.

Настава ће се изводити комбинацијом предавања, практичних вежби, студија случаја и групног рада. Фокус ће бити на интерактивном учењу, где ће студенти кроз тимски рад и симулације имати прилику да примене теоријска знања на стварним проблемима. Редовне ретроспективе и дискусије биће организоване како би се омогућило константно побољшање учења и примене агилних принципа.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Kniberg, H. Scrum and XP from the Trenches 2007 C4Media Енглески
Anderson, D. J. Kanban: Successful Evolutionary Change for Your Technology Business 2010 Blue Hole Press Енглески
Beck, K. Extreme Programming Explained: Embrace Change 2004 Addison-Wesley Енглески
Rubin, K. S. Essential Scrum: A Practical Guide to the Most Popular Agile Process 2012 Addison-Wesley Енглески
Cockburn, A Agile Software Development: The Cooperative Game 2006 Addison-Wesley Енглески
Schwaber, K., & Sutherland, J. The Scrum Guide 2020 Scrum.org Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
0.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Завршни испит
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
API Image

проф. др Ђорђе Пржуљ

Редовни професор

Предавања

Предавања

ДОН - други облици наставе

ДОН - други облици наставе