Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje ljudskim resursima u ekonomiji znanja (17.IMS270)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je usmeren na upoznavanje studenata sa savremenim pristupima upravljanju ljudskim resursima i promenjenom ulogom pojedinca u uslovima stvaranja učećih organizacija i ekonomije znanja. Ljudski kapital čini osnovu uspešnosti organizacija, posebno u uslovima stalnih i nepredvidivih promena. Značaj sagledavanja potencijala pojedinaca, sposobnosti, osobina ličnosti, motivacije i posebno znanja, predstavlja osnovu za upravljanje ljudskim resursima i razvoj zaposlenih, a time i razvoj organizacije. Takođe, cilj je i upoznavanje sa osnovnim personalnim preduslovima za stvaranje poželjnog organizacionog ponašanja i usklađivanja ciljeva organizacije sa ciljevima zaposlenih.

Ishod:

Formiranje znanja i stavova kojima bi se stvorili preduslovi za stvaranje korisnih znanja upotrebljivih u realnosti. Upravljanje ljudskim resursima se u našim organizacijama prepoznaje kao najslabiji segment upravljanja, a segment koji ima najvaće potencijale. Praktična znanja i veštine usvojena na predmetu predstavljaju osnovu za stvaranje koncepta upravljanja i razvoja ljudskih resursa u ekonomiji znanja.

Sadržaj:

Planiranje ljudskih resursa; Regrutovanje i selekcija; Socijalizacija i razvoj zaposlenih; Motivisanje i procena uspešnosti; Predupređenje konflikata; Stvaranje timskog učinka; Prevazilaženje stresa na poslu; Osnovni koncept ekonomije znanja i karakteristike radnika znanja; Metode i tehnike za kreiranje motivacionih strategija u ekonomiji znanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno, uz aktivno učešće studenata u procesu nastave. Broj vežbi, studija slučajeva, praktičnih zadataka je povećan, sa ciljem da se teorijski pristupi praktično približe studentima i omogući lakše usvajanje.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Tissen, R., Andriessen, D., Lekanne, F. Value Based Knowledge Management 1998 Adison Wesley Longman, Amstredam Engleski
Ivancevich, J.M. Human Resource Management 2007 McHraw-Hill/Irvin, New York, USA Engleski
Tisen, R., Andriesen, D., Lekan Depre, F. Dividenda znanja : stvaranje kompanija sa visokim učinkom kroz upravljanje znanjem kao vrednošću 2006 Adizes, Novi Sad Srpski jezik
Noe, R.A., Hollenbeck, J.R., Gerhart, B., Wright, P.M. Human Resource Management 2006 McGraw-Hill/Irvin, New York Engleski
Lekanne Deprez, Frank R.E., Rene J. Tissen Zero Space. Moving Beyond Organizational limits 2002 Pearson Education Engleski
Rene Tissen J., Daniel Andriessen, Frank R.E., Lekanne Deprez The Knowledge Dividend - creating high performance companies through value-based management 2000 Pearson Education Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena