Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi elektronske uprave u zdravstvu (17.IMM481)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj ovog predmeta je da se studenti osposobe za projektovanje i implementaciju sistema elektronskog zdravstva. Studenti uče kako da iskoriste informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) i savremena tehnološka rešenja za povišenje efikasnosti u zdravstvenim institucijama.

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit poznaju principe eUprave, u stanju su da prihvate ovu tehnologiju i implementiraju je u poslovnom okruženju. Studenti su u stanju da sagledaju sve aspekte Internet poslovanja u javnoj upravi do mere da mogu samostalno da istražuju i pripremaju materijale, analiziraju postojeće stanje i daju stručne savete pri realizaciji poslovnih rešenja. Na bazi stečenih znanja studenti mogu da samostalno rade na razvoju i organizaciji sistema eUprave u lokalnim, regionalnim i državnim institucijama. Studenti će biti osposobljeni da mogu samostalno da kontrolišu ispravnost dokumentacije kao i toka dokumentacije.

Sadržaj:

Analiza koncepata elektronskog zdravstvnog sistema. Arhitektura i infrastruktura elektronskog poslovanja u zdravstvu. Menadžment elektronskog poslovanja u zdravstvu. Upravljanje e-dokumentacijom. Nastup zdravstvenih ustanova na Internetu. E-marketing u zdravstvu. Elektronsko poslovanje u farmaciji. Upravljanje kvalitetom e-zdravstvenih usluga. Standardi u e-zdravstvu. Dijagnostički informacioni sistemi. Telemedicinski sistemi. Virtuelna realnost u zdravstvu. Mobilno poslovanje i Internet inteligentnih uređaja u zdravstvu. Personalizovano e-zdravstvo. Analiza pravnih i etičkih normi u e-zdravstvu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Vežbe. Konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vincent Homburg Understanding E-Government: Information Systems in Public Administration 2008 Routledge, New York Engleski
Heeks R. Implementing and Managing eGovernment 2006 SAGE Engleski
P. Nixon, V. Koutrakou, R. Rawal Understanding E-Government in Europe: Issues and Challenges 2010 Routledge, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena