Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz strateškog upravljačkog računovodstva (17.IMDR90)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Menadžment i investicije u inženjerstvu
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta odabrana poglavlja iz strateškog upravljačkog računovodstva podrazumeva upotpunjavanje i integraciju komponente strateškog razmišljanja neophodne doktorantima inženjerima koji zauzimaju pozicije u okviru funkcije finansija, računovodstva, planiranja, kontrole i izveštavanja. Cilj predmeta je upoznavanje i razumevanje računovodstvenih informacija kao instrumenta upravljanja, radi postizanja strateškog cilja industrijskog sistema i organizacije i smanjenja poslovnih rizika za ostvarenje istog.

Ishod:

Sticanje znanja i veština, neophodnih za primenu standarda, postupaka i modela strateškog računovodstva, ocene boniteta poslovanja privrednih društava i ostalih organizacija. Znanje za praktičnu primenu instrumenata i tehnika strateškog računovodstva u privrednom društvu i ostalim organizacijama. Studenti su osposobljeni da strateški utvrde komponente informacione osnove računovodstvenog sistema, koriste modele i alate za analizu stanja konkurencije u preduzeću i organizacijama, izvode zaključke, predlažu i porede različite strategije, oblikuju izveštaje i preporuke za vlasnika kapitala i menadžment preduzeća učestvuju u primeni strategije u preduzeću sa pozicije doktora nauka inženjera koji se nalazi na poziciji naučnog radnika ili analitičara kroz unapređenje sistema merenja performansi preduzeća i organizacija.

Sadržaj:

Struktura strateškog upravljačkog računovodstva. Sastavljanje finansijskih i poslovnih izveštaja; Analiza poslovnih izveštaja konkurenata sa aspekta postizanje strateških ciljeva preduzeća, korporacije. Provera funkcionisanja informacionog sistema i internih kontrola organizacije; Revizija finansijskih izveštaja; Šira ocena boniteta preduzeća; Ocena integrisanosti poslovnih procesa; Analiza finansijskog rezultata sa aspekta strateških ciljeva korporacije; Analiza finansijske situacije; Analiza faktora proizvodnje; Analiza proizvodnih operacija; Analiza konsolidovanih poslovnih izveštaja transnacionalnih korporativnih celina;Transferne cene složenih poslovnih sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja uz upotrebu audiovizuelnih sredstava. Izrade studije slučaja. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Drury, C. Managemnet Cost Accounting 2018 Cengage Learning Engleski
Nerandžić, B., Perović, V. Upravljačko računovodstvo 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kaplan, R. S. David, P. N. The balanced Scorecard: Translating Straregy into Action 1996 Harward Business School Press, Boston Engleski
Milićević V. Strategijsko upravljačko računovodstvo 2003 EF, Beograd Srpski jezik
Weird, K. Strategic Management Accounting 2016 Routledge, London Engleski
Perović V., Nerandžić, B. Finansijsko poslovanje : praktikum za vežbe 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena