Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Planiranje i realizacija troškovne strukture investicionog ciklusa (17.IMDR88)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Menadžment i investicije u inženjerstvu
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Nastava omogućava polaznicima da ovladaju kompletnim procesom planiranja i realizacije troškovne strukture investicionog ciklusa. Najznačajniji obrazovni ciljevi odnose se na pripremu studenata i prilagođavanje novim trendovima u vođenju troškovne strukture investicionog ciklusa (plan i realizacija) koji podrazumevaju izrade raznih projekata ovog tipa.

Ishod:

Polazniciće steći znanje u oblasti planiranja i realizacije troškovne strukture investicionog ciklusa i upoznati se sa najnovijim trendovima.

Sadržaj:

Analiza potrebnih uslova za investiciju. Struktura investicije (novog objekta ili mašine); tehnologija; dogradnja; proširenje; investiciono održavanje. Analiza tržišta-definisanje programa. Proračun rentabiliteta ulaganja i proračun uticaja na poslovanje (krediti, dobit, povećanje zaposlenih i sl.), polazna dokumentacija za odluku (investiciona inicijativa, program, biznis plan), konstrukcije finansiranja (sopstvena sredstva, krediti, banke, fondovi). Planiranje investicionog toka. Dokumentacija i odobrenja (saglasnosti) za realizaciju investiciju. Zakonska i Eu regulativa. Realizacija investicije-ugovaranje, izvođenje, preuzimanje.Aktiviranje investicije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Seminarski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Branislav Marić, Andrea Ivanišević Planiranje i realizacija troškovne strukture investicionog ciklusa (elektronska skripta) 2018 Fakultet tehničkih nauka Novi sad Srpski jezik
Ivanišević, A., Marić, B. Ekonomika preduzeća 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Marić, B. Upravljanje investicijama 2004 Fakultet za preduzetni menadžment, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena