Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz energetske efikasnosti automatizovanih sistema (17.IMDR86)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Obrazovni cilj je da studenti doktorskih studija prodube znanja iz oblasti energetske efikasnosti automatizovanih sistema vazduha pod pritiskom i u tom smislu upoznaju sa naprednim pneumatskim upravljačim sistemima koji se primenjuju u savremenim sistemima vazduha pod pritiskom.

Ishod:

Ishodi su znanja i sposobnosti studenata za samostalan i timski naučni i istraživački rad u oblasti energetske efikasnosti sistema vazduha pod pritiskom.

Sadržaj:

Pneumatski upravljački sistemi sa upravljanjem prema krajnjem položaju, Pneumatski upravljački sistemi sa zaustavljanjem između krajnjih položaja, Modeliranje komponenti (pneumatski cilindri, razvodni ventili,...), Simulacioni modeli pneumatskih komponenti, Primena i efekti različitih tehnika regulacije (P, I, D, PI, PID) na energetsku efikasnost, Fuzzy regulacija i energetska efikasnost pneumatskih sistema, Klizni režimi i energetska efikasnost pneumatskih sistema, Servopneumatsko upravljanje i energetska efikasnost pneumatskih sistema, Primena upravljanja sa PWM za povećanje energetske efikasnost pneumatskih sistema, Primena upravljanja sa PCM za povećanje energetske efikasnosti pneumatskih sistema, Primena upravljanja sa PNM za povećanje energetske efikasnosti pneumatskih sistema, Uticaj kvaliteta vazduha pod pritiskom na energetsku efikasnost, Uticaj nekonvencionalnih pneumatskih aktuatora na energetsku efikasnost, Pneumatski sistemi sa zatvorenim kolom, Energetska efikasnost kompleksnih (sa pneumatskim i/ili hidrauličkim komponentama) robotizovanih ćelija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu i obavljanje eksperimenata, samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada u odabranoj oblasti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ignjatović, I., Komenda, T., Šešlija, D., Mališa, V. Optimisation of compressed air and electricity consumption in a complex robotic cell 2012 Robotics and Computer-integrated Manufacturing Engleski
Ignjatović, I., Šešlija, D., Tarjan, L., Dudić S, Wireless sensor system for monitoring of compressed air filters 2012 Journal of Scientific and Industrial Research Engleski
Čajetinac, S., Šešlija, D., Aleksandrov, S., Todorović, M. PLC Controller used for PWM Control and for Identification of Frequency Characteristics of a Pneumatic Actuator 2012 Elektronika Ir Elektrotechnika Engleski
Blagojević V, Šešlija D, Stojiljković M Cost effectiveness of restoring energy in execution part of pneumatic system 2011 Journal of Scientific and Industrial Research Engleski
Dudić, S., Ignjatović, I., Šešlija, D., Blagojević, V., Stojiljković, M, Leakage quantification of compressed air using ultrasound and infrared thermography 2012 Measurement Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena