Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz hidrauličkih sistema (17.IMDR58)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Kvalitet, efektivnost i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Stečena znanja iz predmeta koristi za primenu u praksi, rešavanje prisutne problematike vezane za rad i eksploataciju hidrauličnih sistema i filtriranja

Ishod:

Student je kompetentan da u praksi primenjuje stečena znanja ka rešavanju problematike vezane za hidraulične sisteme, kao i sticanje praktičnih sposobnosti za samostalan i timski rad kako u naučnim tako i u istraživačkim oblastima vezanim za hidrauliku.

Sadržaj:

1.Hidraulični sistemi automatizacije, 2. Energetska efikasnost hidrauličnog sistema. 3.Odabrana poglavlja iz logičkih komponenata u hidraulici, 4. Odabrana poglavlja iz servo hidraulike, 5. Odabrana poglavlja iz proporcionalne hidraulike, 6. Uticaj promenjivosti radnih režima na fizičko hemijske karakteristike fluida, 7. Uticaj promene radnih režima na rad hidraulične komponente i sistema, 8. Problematika eksploatacije maziva u hidrauličnim sistemima, 9. Obliteracija fluida u hidro sistemima, 10. Prisustvo kontaminanata u hidrauličkom sistemu i njihov uticaj na rad i eksploatacioni vek komponenata i sistema, 11. Problematika filtriranja, 12. Reciklaža i problematika obrade iskorišćenih maziva iz oblasti hidraulike.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja: (Komentor sa studentom bira jednu ili više tema u zavisnosti od obima i problematike tematske oblasti). Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano uz aktivno učešće i studenta. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti hidraulike.Istraživački rad studenta obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
E.C.Fitch Fluid Contamination Control 1988 Fluid Power Reseach Center Oklahoma Engleski
Mitar Jocanović, Dragoljub Šević, Velibor Karanović, Ivan Beker, Slobodan Dudić Increased Efficiency of Hydraulic Systems Through Reliability Theory and Monitoring of System Operating Parameters 2012 Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering Engleski
Wolfgang Bock Hydraulik-Fluide als Konstruktionselement 2007 Vereinigte Fachverlage, Mainz Nemački
I.T. Hong, K. Izawa, T. Ito Evaluation of Cilinder, Solenoid valve and Servovalve Contaminant Sensitivity 1984 Fluid Power Reseach Center Oklahoma State University Engleski
G. E. Totten, D.K. Wills, D.G.Feldmann Hydraulic Failure Analysis: Fluids, Components, and System Effects 2001 ASTM, West Conshohocken Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena