Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Prilazi u upravljanju performansama preduzeća (17.IMDR38)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja ovladavanje različitim konceptima i prilazima koji omogućavaju definisanje performase i sistema za upravljanje performansom poslovnog sistema. Poseban cilj se odnosi na razvoj sposobnosti kandidata da primene različite prilaze i metodologije za definisanje, planiranje, monitoring i merenje performanse poslovnhih sistema.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da učestvuju u kreiranju različitih i nestandardnih sistema za upravljanje performansom koji su nastali kao zahtevi različitih tipova organizacionih i proizvodnih struktura preduzeća. Osim toga, studenti će biti sposobni da primene teorijski razvijene metode i tehnike na studije slučaja čija rešenja pokazuju kako se primenjuju sistemi za upravljanje performansom na strateško planiranje poslovanja preduzeća.

Sadržaj:

Strukture preduzeća. Prilazi u organizaciji poslovnih i proizvodnih procesa preduzeća. Specifičnosti organizacije uslužnih sistema i preduzeća iz javnog sektora Procesni prilaz u postavljanju organizacionih struktura. Proizvodne strukture preduzeća. Osnovne definicije performanse poslovnog sistema. Prilazi za upravljanje perfornasom preduzeća. Automatizovani sistemi - softveri za upravljanje performansom sistema.Povezivanje sistema za upravljanje performansom i sistema za upravljanje poslovnim procesima.

Metodologija izvođenja nastave:

Za ostvarenje postavljenih ciljeva obrazovanja u nastavnom procesu se koristi kombinacija predavanja, sa prikazom softverskih rešenja, i studije slučaja podržane softverskim proizvodima za implementaciju sistema za upravljanje performansom. Studije slučaja se koriste da postave praktičnu osnovu i pokažu studentima kako se primenjuju različite tehnologije u realnim industrijskim preduzećima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Sheer, A.W. ARIS - Business process modeling 2000 Springer-Verlag Engleski
Tešić, Z., i dr. Organizacija i upravljanje poslovnim procesima 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Balaban, N. Ristić,Ž. Upravljanje performansom 2013 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Spitzer, D. Transforming performance measurement : rethinking the way we measure and drive organizational success 2007 American Management Association, New York Engleski
Rummler,G.A., Brashe, A.P. A model to measure business process management maturity and improve performance 1995 Jossey-Bass Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena