Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz investicionog menadžmenta (17.IMDR35)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Menadžment i investicije u inženjerstvu
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za razumevanje najnovijih teorijskih i praktičnih saznanja u užem području upravljanja investicijama i uvođenje u istraživanje u predmetnoj oblasti.

Ishod:

Ishod predmeta su sticanje znanja i osposobljavanje studenata za samostalan i timski naučni i istraživački rad u području upravljanja investicijama.

Sadržaj:

- finansijska tržišta; - međunarodne finansije; - novac i bankarstvo; - berzansko poslovanje; - elektronsko poslovanje; - strateški menadžment; - korporativno upravljanje; - korporativne finansije; - preduzetničke finansije; - upravljanje investicijama; - upravljanje finansijskim rizicima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Izlaganje teoretskog dela predavanja praćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju tog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz samostalni istraživački rad na predmetnom projektu - „studiji slučaja“ (case study) studenti, proučavajući naučne časopise i ostalu relevantnu literaturu, primenjuju gradivo sa predavanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Anđelić, G., Đaković, V. Osnove investicionog menadžmenta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gottesman, A. Derivatives Essentials: An Introduction to Forwards, Futures, Options and Swaps 2016 Wiley Engleski
Bodie, Z., Kane, A., Marcus, A.J. Investments 2013 McGraw-Hill Education Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena