Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje budžetom za razvojne investicije (17.IM2421)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje najnovijih znanja iz oblasti upravljanja budžetom za razvojne investicije i ovladavanje osnovnim metodologijama, metodama i tehnikama koje se koriste u oblasti investicione problematike.

Ishod:

Osposobljenost studenata za primenu znanja iz oblasti pripreme i upravljanja budžetom raznovrsnih razvojnih investicionih projekata.

Sadržaj:

Opšti pojmovi o razvojnim investicijama. Analiza potrebnih uslova za razvojnu investiciju i sastavljanje budžeta. Struktura razvojne investicije (novog objekta ili mašine; tehnologija; dogradnja, proširenje; investiciono održavanje) za koju se sastavlja budžet. Proračun rentabiliteta budžeta – uticaj investicije na pomenu strukture poslovanja. Polazna dokumentacija za sastavljanje budžeta (investiciona inicijativa, program, biznis plan), Konstrukcije finansiranja u okviru budžeta (sopstvena sredstva, krediti, banke, fondovi) i pilagođavanje novim trendovima u upravljanju budžetom koji podrazumevaju izrade raznih projekata ovog tipa. Zakonska i EU regulativa upravljanja budžetom. Odnosi sa investitorima institucionalni i privredni.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja uz učešće studenata u interaktivnoj nastavi, prezentacija primera iz prakse, aktivno učešće u analizi studija slučajeva iz prakse, kreativne radionice.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Marić, B. Upravljanje investicijama 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Andrea Ivanišević Upravljanje budžetom za razvojne investicije (autorizovana predavanja) 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena