Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Investiciono okruženje (17.IM2415)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja vezanih za investiciono okruženje, ovladavanje procesima i metodama ponašanja preduzeća pod dominantnim uticajem investicionog okruženja, kriterijumima donošenja menadžerskih odluka o usklađivanju poslovanja preduzeća u skladu sa novonastalim promenama. Dinamičnost i sve veća kompleksnost promena koje se svakodnevno odvijaju u okruženju, utiču na poslovanje preduzeća i ukazuju na teškoće koje se javljaju u uslovima takvog donošenja odluka. Broj mogućih alternativnih rešenja problema je značajno povećan, posledice donetih odluka se teže sagledavaju zbog visokog stepena neizvesnosti, gubici zbog eventualnih loših procena mogu biti veliki, pa procesi planiranja i donošenja odluka na osnovu obilja informacija, postaju osnovni model i baza za donošenje strategijskih i operativnih odluka. Razvoj informatičkih tehnologija je otvorio sasvim nove prostore i mogućnosti u oblasti primene naučnih shvatanja u praksi.

Ishod:

Stečena znanja odnose se na razumevanje predmetne materije, upoznavanje sa strukturom i konceptima ponašanja preduzeća pod dominantnim uticajem investicionog okruženja, kao i sticanje znanja koja se odnose na uspešno menadžersko upravljanje poslovanjem preduzeća u skladu sa promenama u investicionom okruženju.

Sadržaj:

Pojam investicionog okruženja. Vrste investicionog okruženja. Neizvesnost u investicionom okruženju i vrste neizvesnosti - ekonomska, politička i tehnološka neizvesnost). Elementi investicionog okruženja. Proces upravljanja promenama u investicionom okruženju. Strategijski pristup investicionom okruženju. Modeli valorizacije najvažnijih uticaja investicionog okruženja i kvantifikovanja njihovog uticaja na poslovanje preduzeća. Novi koncepti i praksa menadžerskog upravljanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja uz učešće studenata u interaktivnoj nastavi, studije slučajeva, vežbe rešavanja konkretnih problema u procesu upravljanja investicionim okruženjem, kreativne radionice.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Saunders A., Corrnet M.M. Financial Institutions Management A. Risk Management Approach 2006 McGraw-Hill /Irwin, New York Engleski
Ivanišević, A. Investiciono okruženje - elektronska skripta 2018 Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu Srpski jezik
Zvi Bodie, Alex Kane, Alan J. Marcus Investment 2002 McGraw Hill Boston Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena