Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnička analiza i sistemi trgovanja (17.IM2414)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Studenti će ovladati konceptima, metodama i tehnikama tehničke analize u procesima investiranja, sa posebnim akcentom na praktičnu primenu stečenih znanja; povećanje znanja terminologije i procesa tehničke analize u celini i pojedinačno; upoznavanje sa aktuelnim trendovima u oblasti metoda i tehnika tehničke analize u procesima investiranja; implementacija stečenih znanja u donošenju konkretnih odluka u oblasti investiranja; unapređenje znanja i praktičnih veština koje su neophodne za donošenje optimalnih odluka o investiranju; sticanje praktičnog iskustva putem simulacije investiranja; razvijanje sposobnosti za analizu tržišne situacije i donošenje odluka o investiranju u okruženju savremenih poslovnih sistema trgovanja zasnovanih na primeni informacionih tehnologija u procesima odlučivanja.

Ishod:

Znanja stečena tokom slušanja nastave i aktivnog učešća u njenom izvođenju studenti će biti osposobljeni da koriste u svakodnevnom profesionalnom radu, kao i u daljem stručnom usavršavanju. U tom smislu, studenti će povećati znanje terminologije i procesa tehničke analize u oblasti investiranja, postaće svesni najnovijih trendova u oblasti tehničke analize i značajno će unaprediti svoja znanja i veštine koje su neophodne za svakodnevnu poslovnu praksu i uspešnu karijeru. Studenti će ovladati sa najnovijim metodama i tehnikama tehničke analize u procesima investiranja, i to kako sa teoretskog, tako i sa praktičnog aspekta, sa posebnim akcentom na praktičnu upotrebu stečenih znanja u oblasti donošenja odluka o investiranju i optimizaciji sistema trgovanja.

Sadržaj:

Pojam tehničke analize; Opšti pojmovi (pregled, DOW teorija); Tehnička vice versa fundamentalna analiza; Konstrukcija grafikona; Trendovi (definicija trenda, karakteristike trenda, glavni trend, sekundarni trend, „manjinski“ trend, linije trenda; Pojam konsolidacije i korekcije trenda); Pokretni proseci; Oscilatori tehničke analize; Osnove Gann-ove teorije; Teorija Eliotovih talasa; Vremenski ciklusi u tehničkoj analizi; Tehnološke podloge za uspostavljanje sistema trgovanja u procesima investiranja; Pregled, prednosti i nedostaci sistema trgovanja u procesima investiranja; Međutržišna analiza i taktike trgovanja; Međunarodni pregled sistema trgovanja u procesima investiranja; Pravci daljeg razvoja sistema trgovanja u procesima investiranja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata auditorna predavanja; računarske vežbe, koje se izvode u računarskom kabinetu i obuhvataju računarsku simulaciju primene metoda i tehnika tehničke analize i sistema trgovanja u procesima investiranja; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Murphy, J.J. Tehnička analiza finansijskih tržišta 2007 Masmedia, Zagreb Hrvatski
Kaufman, P.J. Trading Systems and Methods 2013 Wiley Engleski
Chen, J. Essentials of Technical Analysis for Financial Markets 2010 John Wiley & Sons Engleski
Anđelić, G., Đaković, V. Osnove investicionog menadžmenta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena