Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Agilne metode u upravljanju projektima (17.IM2321)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Osnovni obrazovni cilj predmeta jeste upoznavanje studenata sa konceptom agilnog upravljanja projektima. Kroz predmet će se fokus staviti na Skram, kao vodeći agilni okvir, ali će se prezentovati i tehnike i alati iz Kanban, Lean i DSDM pristupa. Kroz predmet studenti će da se upoznaju sa agilnim projektnim menadžmentom primenom Skram metodologije i na taj način će steći uvid kako izabrati i organizovati neophodne procese u svim fazama razvoja u softverskom životnom ciklusu.

Ishod:

Studenti koji realizuju predispitne obaveze i polože ispit su osposobljeni da:(1) razumeju primenu agilnog prilaza u upravljanju projektima (najčešće softverskim), (2) elaboriraju sve aspekte uspešnog i efikasnog agilnog pristupa u upravljanju projektima, (3) razumeju uloge i odgovornosti u agilnim projektima, (4) upravljaju projektima po skram metodoogiji, 5) koriste agilne procese, metode i alate.

Sadržaj:

Uvod u agilno upravljanje projektima. Agilne metode nasuprot tradicionalnim metodama upravljanja. Agilni manifest. Evolucija agilnog prilaza i Agilni manifest: Agilne vrednosti, principi i prakse. Uticaj Totalnog upravljanja kvalitetom (TQM) i Lin (eng. Lean ) metodologije na razvoj agilnog prilaza upravljanju projektima. Agilno planiranje, estimacija i razvoj. Agilni pristup upravljanju kvalitetom. Kanban i Teorija ograničenja u agilnom okruženju. Agilne prakse komunikacije. Uloge i veštine u agilnom projektnom timu. Upravljanje projektima pomoću Skram okvira. Okviri za agilnu transformacija na nivou preduzeća: Integralni okvir za agilnu transformaciju – IFAT , Skalirani agilni okvir – SAFe.

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave na predmetu obuhvata predavanja i auditorne vežbe. Predavanja su interaktivnog tipa, na kojima se definišu osnovni pojmovi i daje teorijska podloga u oblasti agilnog upravljanja projektima. Na auditornim vežbama rad je baziran na aktivnom i iskustvenom učestvovanju studenata u različitim oblicima interaktivnog rada, simulacije, grupne diskusije, grupnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Pinto, J. Project Management - Achieving Competitive Advantage 2010 Pearson Engleski
Turner, R. Project Based Management 2009 McGraw Hill Engleski
Formiranje ocene: