Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Revizija projekata (17.IM2320)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je (1) da upozna studente sa zahtevima međunarodnih standarda, zakonskim regulativama i primerima dobre prakse i na taj način stvoriti uslove za kvalitetnu analizu i procenu zahteva, ciljeva, aktivnosti, resursa, troškova, vremena i drugih značajnih elemenata tokom životnog ciklusa projekta i (2) da obuči inženjere menadžmenta da identifikuju kritične tačke na projektu, značajne rizike i neusaglašenosti, izvrše procenu projekta u svim fazama i predlože predloge unapređenja. Inženjeri menadžmenta će biti obučeni da izvrše reviziju projekta i na taj način identifikuju probleme ili nedostatke pre početka realizacije projekta – kada je projekat tek napisan, tokom realizacije projekta i na kraju projekta kada je neophodno utvrditi da li je i u kojoj meri projekat ostvario definisane ciljeve u datom vremenu i u okviru definisanog budžeta.

Ishod:

Nakon odslušanog i položenog predmeta, studenti će biti obučeni da objektivno izvrše reviziju projekta ili elemenata projekta, utvrde kritične tačke u projektu, identifikuju neusaglašenosti i definišu predloge za otklanjanje tih neusaglašenosti.

Sadržaj:

Pojam i značaj revizije projekta. Osnovni procesi revizije projekta. Međunarodno priznati standardi za upravljanje projektima (PMI, PRINCE2, KOBIT, ISO 10006, ISO 21500, ISO 27000...). Poslovni standardi i zakonske regulative – ograničenja projekta. Kriterijumi revizije projekta. Klasifikacija i izbor vrste revizije. Identifikacija kritičnih tačaka. Svrha projekta i usaglašenost sa poslovnim i zakonskim zahtevima. Analiza kompetentnosti timova. Utvrđivanje statusa projekta i odnosi sa zainteresovanim stranama. Identifikacija i procena varijansi troškova. Uporedna analiza – uloženi rad, rezultati, utrošena novčana sredstva. Analiza nabavke na projektu. Analiza ostvarenih rezultata u odnosu na postavljene zahteve i postojeća ograničenja.

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave baziran je na multimedijalnim predavanjima i računarskim vežbama. Na predavanjima se daju okviri problema, analiziraju činjenice i teorijski prilazi, a na auditornim vežbama se nastava obavlja kroz pronalaženje i analizu zahteva, pravila, direktiva i standarda priznatih u EU i šire. Metod izvođenja nastave podrazumeva da se najmanje polovina vremena posveti aktivnom učešću studenata i izvođenje dela nastave u organizacijama koje imaju značajno iskustvo u realizaciji projekata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora A Guide to Project Management Auditing, Assessments and Recommendations 2008 IAPPM Engleski
Morača, S. Revizija projekata (elektronska skripta) 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Teorijski deo ispita Ne Da 70.00
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja