Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projekti unapređenja proizvoda i procesa (17.IM2315)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je da diplomirani inženjeri savladaju metodologiju upravljanja projektima iz oblasti unapređenja proizvoda i procesa proizvodnih preduzeća, s obzirom da je to jedno od najznačajnijih alata za njihov rad.

Ishod:

Studenti stiču neophodna znanja i kompetencije da, na osnovu analize stanja u proizvodnom preduzeću, sprovodi aktivnosti unapređenja programa proizvodnje, tehnologije rada i tokova materijala, sa ili bez ulaganja u novu tehnološku opremu.

Sadržaj:

Definisanje osnovnih pojmova u proizvodnji. Industrija 4.0. Pametna proizvodnja. Industrija 5.0. Optimizacija tokova materijala u proizvodnom preduzeću: procesni prilaz, predmetni prilaz. Osnovni prilaz unapređenju proizvoda i procesa. Kontinualna unapređenja. Analiza stanja proizvodnog sistema. Obuhvat podataka o činiocima proizvodnje: podaci o programu proizvodnje, podaci o proizvodima, podaci o tehnološkim sistemima, podaci o tehnološkim postupcima, procesni podaci, podaci o prostornoj strukturi. Prikaz i obrada obuhvaćenih podataka. Analiza činilaca proizvodnje: analiza programa proizvodnje, analiza karakteristika proizvoda, analiza tehnoloških postupaka, analiza osnovnih parametara sistema, analiza tehnoloških sistema, analiza tokova materijala u sistemu, analiza procesnih podataka. Utvrđivanje osnovne koncepcije unapređenja proizvoda i procesa. Unapređenje programa proizvodnje. Unapređenje tehnoloških postupaka. Izbor tehnoloških sistema. Postupak nabavke novih tehnoloških sistema.. Oblikovanje radnih jedinica. Oblikovanje prostorne strukture. Ocenjivanje efekata unapređenja. Vođenje razvojnih projekata u proizvodnom sistemu. izvođenje unapređenja putem projekata. Projekti implementacije pametne proizvodnje.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava obuhvata predavanja i laboratorijske vežbe. Na predavanjima se daju okviri problema i teorijski prilazi. Na vežbama se rešavaju konkretni primeri u interaktivnoj formi po principu radionice. Tokom semestra studenti rade obavezan seminarski rad. Uslov da student izađe na završni ispit je da mora da odbrani seminarski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Imaj, M. Kaizen = (Ky zen) : ključ japanskog poslovnog uspeha  2008 Mono i Manjana, Beograd Srpski jezik
Hammer, M., Champy, J. Reinženjering tvrtke 2004 Mate, Zagreb, Hrvatska Hrvatski
Smith, N.J. Engineering Project Management 2008 Blackwell, Oxford Engleski
Lehmann, D., Winer, R. Product Management 2015 McGraw Hill, New York Engleski
Radaković, N., Maksimović, R. Projekti unapređenja proizvoda i procesa 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Barkley, B. Project Management in New Product Development 2008 McGraw Hill, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena