Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Inteligentno privređivanje i efektivni menadžment (17.IM2101)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje osnovog znanja o inteligentnom privređivanju i efektivnom menadžmentu, činiocima i podlogama za razvoj inteligentnih sistema privređivanja, kao i primena znanja, veština i iskustva na problemima unapređenja procesa rada i rešavanju problema donošenja odluka na osnovu struktuiranih i nestruktuiranih podataka iz svih delova poslovnog sistema.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da potpuno razumeju značaj i ulogu znanja, iskustva i veština u donošenju odluka na svim nivoima poslovnog sistema, da primene postupke inteligentnog privređivanja u rešavanju praktičnih problema, poboljšaju sposobnost prihvatanja novih znanja i mogućnosti primene istih sa ciljem prilagođavanja novim promenama u okolini i preduzeću.

Sadržaj:

Pojam inteligentno privređivanje. Pojam efektivni menadžment. Osvrt na promene u razvoju procesa rada. Očekivane promene u svetu rada i privređivanja – predviđanja. Privređivanje – osnovna tehnologija društva. Osnovne pokretačke poluge u razvoju procesa inteligentnog privređivanja. Složenost, fleksibilnost i upravljanje procesima privređivanja. Osnovni prilazi u razvoju procesa privređivanja. Savremani prilazi u razvoju procesa privređivanja. Osnovni činioci efektivnog razvoja procesa inteligentnog privređivanja. Menadžment za procese inteligentnog privređivanja. Alati poslovne inteligencija i primena u ostvarenju inteligentnog privređivanja. Pogled u budućnost.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja sa primerima svetskih dostignuća u razvoju inteligentnog privređivanja. Laboratorijske vežbe u kojima se analiziraju primeri inteligentnog privređivanja, izrada praktičnih primera i seminarskog rada vezanog za rešavanje problema iz prakse.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Leibowitz, J. Strategic Intelligence 2006 Taylor & Francis Engleski
Zelenović, D. Inteligentno privređivanje : osnovna tehnologija ozbiljnog društva 2011 Prometej, Novi Sad Srpski jezik
Rodenberg, R.M Competitive Intelligence 2007 Eburon Engleski
Sharda, R., Delen, D., Turban, E. Business Intelligence, Analytics and Data Science - A Managed Perspective 2017 Pearson, New York Engleski
Thanuhuber, M.J. The Intelligent Enterprise 2005 Phisica-Verlag Heidelberg Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena