Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Motivacija za rad (17.IM1906)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa problemom motivacije zaposlenih i mogućnostima za razvoj motivacije zaposlenih u organizacijama. Povezivanje procene uspešnosti sa motivišućim ponašanjem zaposlenih je u osnovi koncepta izgradnje motivacionog korpusa u organizaciji. Takođe sistem radnih vrednosti je osnovni pokretač motivacionog ponašanja zaposlenih. Studenti će kroz praktične zadatke i vežbe rešavati studije slučajeva u kojima se traga za povećanjem motivacije zaposlenih sistemima materijalne i posebno nematerijalnim stimulacijama koje je moguće koristiti u pojedinoj organizaciji. Predmetom je planirana i obuka u samomotivisanju i principima učenja motivacije u procesu razvoja pojedinca i organizacije.

Ishod:

Od studenata se očekuje savladavanje teorijskih i praktičnih pristupa motivaciji za rad u organizaciji. Na osnovu usvojenih znanja i proučenih nastavnih sadržaja, studenti će biti u mogućnosti da sagledaju motivacione faktore i socijalne elemente koji na njih utiču. Takođe, studenti će ovladati tehnikama i metodama merenja motivacije, kao i kompetencijama za procenu uspešnosti zaposlenih.

Sadržaj:

1. Mesto i uloga motivacije zaposlenih u organizaciji; 2. Teorijski pristupi motivaciji za rad; 3. Procena uspešnosti kao osnova za stvaranje radne motivacije; 4. Metode procene uspešnosti; 5. Greške u proceni uspešnosti; 6. Zadovoljstvo poslom; 7. Motivatori i demotivatori; 8. Motivacija za postignućem; 9. Strategije materijalnog nagrađivanja; 10. Strategije nematerijalnog nagrađivanja; 11. Vrednosni okvir za razvoj motivacije za rad; 12. Problemi u sistemu nagrađivanja; 13. Samomotivacija; 14. Menadžerska motivacija; 15. Posvećenost i angažovanost.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno, sa aktivnim učešćem studenata u procesu nastave. Teorijski pristupi se analiziraju kroz praktične primere i konkretne zadatke. Studenti takođe, ovladavaju alatima za merenje motivacije za rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grubić-Nešić, L. i Ćulibrk, J. Motivacija za rad 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Sansone,C. Harackiewicz, R. Intrinsic and Extrinsic Motivation 2005 Academic Press Engleski
Bruce, A. How Motivate Every Employee 2003 Mc Gaw-Hill Engleski
Latham,G. Work Motivation 2007 Sage Publications Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Usmeni deo ispita Ne Da 70.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Predavanja