Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu (17.IM1623)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za kvalitet, efektivnost i logistiku
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Kvalitet, efektivnost i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja upoznavanje studenata sa značajem i potrebama za uspostavljanje, razvoj i održavanje sistema upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu u svim privrednim subjektima. Tokom nastave studenti se upoznaju sa osnovnim principima i elementima uspešnog sistema zaštite zdravlja i bezbednosti na radu u skladu sa zahtevima savremenih međunarodnih upravljačkih standarda i važeće zakonske regulative iz predmetne oblasti.

Ishod:

Predmet obuhvata problematiku zaštite zdravlja i bezbednosti na radu kao globalnog problema društva. Studenti se upoznaju sa vrstama i karakteristikama opasnosti i štetnosti na radnom mestu i u radnoj okolini koje nastaju u toku pripreme, izvršenja i nakon završetka procesa rada u proizvodnim i uslužnim organizacijama. Studenti će biti osposobljeni za identifikaciju opasnosti i štetnosti u svim procesima rada i steći će potrebna znanja o efektivnim merama snižavanja rizika, unapređenja procesa i snižavanja direktnih i indirektnih troškova preduzeća. Studenti će biti upoznati sa postupkom procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini sa aspekta bezbednosti i zdravlja učesnika u procesima rada i svih drugih zainteresovanih strana.

Sadržaj:

Značaj, termini, elementi i principi sistema upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu, Nacionalna zakonska regulativa u oblasti zaštite zdravlja i bezbednosti na radu, Zahtevi međunarodnog standarda u oblasti zdravlja i bezbednosti na radu (ISO 45001), Integracija sistema zaštite na radu sa ostalim sistemima upravljanja (PAS 99), Procena rizika na radnom mestu - osnovni elementi i procedure, Sredstva lične zaštite na radu, Mehaničke opasnosti i sistemi zaštite na mašinama, Električne opasnosti i sistemi zaštite, Opasnosti pri radu i bezbedno korišćenje vozila i sistema unutrašnjeg transporta, Fizičke štetnosti - buka i vibracije na radnom mestu, Hemijske štetnosti, Ergonomija na radnom mestu, Stres na radnom mestu.

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave je baziran na auditornim predavanjima i vežbama koja su praćena PowerPoint prezentacijama sa velikim brojem primera iz prakse. Predviđeno je da se na vežbama praktično razrađuju problemi izneti na predavanjima uz aktivno učešće studenata u njihovom rešavanju. Izrada seminarskog rada "Početno preispitivanje zaštite zdravlja i bezbednosti na radu" biće vezana za realne sisteme iz privrede; Metod izvođenja nastave podrazumeva da se najmanje četrdeset procenata vremena posveti aktivnom učešću studenata i posetama proizvodnim i uslužnim organizacijama, gde se u praksi mogu videti primeri koji su izloženi na predavanjima i vežbama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Bezbednost i zdravlje na radu. Knj.1 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Vulanović, S., i dr. OHSAS 18001 Vodič za primenu standarda 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Grupa autora Bezbednost i zdravlje na radu. Knj. 2 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Ivan Mačužić Bezbedno i zdravo radno mesto vodič za radnike i poslodavce 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 70.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Auditorne vežbe