Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnove investicionog menadžmenta (17.IM1412)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Ciljevi predmeta Osnove investicionog menadžmenta jesu upoznavanje studenata sa stavovima, pristupima i logikom investicionog menadžmenta, kao i aktivnostima investiranja i optimalnog upravljanja aktivnostima investiranja kako sa teoretskog, tako i sa praktičnog stanovišta, stavljajući akcenat na primenu i rešavanje konkretnih pitanja koja se nameću u svakodnevnoj poslovnoj praksi. Uvažavajući istovremenu potrebu da se aktivnosti investiranja istražuju kako sa makro, tako i sa mikro aspekta, posebno se analizira doktrina tržišta i tržišnih odnosa uz evaluaciju efekata od aktivnosti investiranja.

Ishod:

Nakon odslušanog predmeta studenti će biti osposobljeni da primenjuju širok dijapazon metoda, tehnika i alata u funkciji donošenja optimalnih odluka o investiranju, odnosno adekvatnog definisanja i odabira one alternative investiranja koja će za svoj krajnji efekat imati maksimizaciju prinosa na investirana sredstva, naročito uvažavajući činjenicu da je svaka odluka sa izvesnim nivoom rizika.

Sadržaj:

Preduzetnik, investitor i investiranje; Investiranje - koncepcijske i metodološke osnove; Subjekti investiranja; Milje investiranja; Predmet investiranja; Mere cenovnih performansi; Izvori investicionih informacija; Analiza grane (industrije); Evaluacija individualne kompanije; Analiza efekata od aktivnosti investiranja; Investiranje u specijalnim situacijama i anomalije; Rizici i investiranje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računarske vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Van Horne, J.C., Wachowicz Jr., J.M. Osnovi finansijskog menadžmenta 2007 Data Status Srpski jezik
Anđelić, G., Đaković, V. Osnove investicionog menadžmenta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bodie, Z., Kane, A., Marcus, A.J. Osnovi investicija 2009 Data Status Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena