Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Alati i tehnike upravljanja projektima (17.IM1312)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osnovni obrazovni cilj predmeta jeste upoznavanje studenata sa savremenim alatima i tehnikama koje se koriste u upravljanj uprojektima. Predmet razmatra koncepte i znanja o formalnim postupcima upravljanja projektima te programskim pomagalima i alatima kojima se ovi postupci podupiru u praksi. U delu koji se odnosi na metode i tehnike upravljanja projektima izlaže se generički model procesa prema gradivu instituta za upravljanje projektima (PMBOK) i mogućnosti njegove primene i prilagođavanja s obzirom na veličinu i vrstu projekta.

Ishod:

Studenti koji realizuju predispitne obaveze i polože ispit su osposobljeni da: (1) razumeju značaj i oblasti primene različitih alata i tehnika u upravljanju projektima; (2) da primenjuju veliki broj alata, metoda i tehnika potrebnih za efektivno i efikasno upravljanje projektima.

Sadržaj:

Značaj i svrha primene različitih alata i tehnika u upravljanju projektima. Pregled savremenih alata i tehnika sa područjem primene u upravljanju projektima. Alati, metode i tehnike u fazi inicijacije projekta. Brainstorming metoda. Teorija igara. Metode odlučivanja. Alati, metode i tehnike u fazi planiranja projekta. WBS – Work Breakdown Structure. OBS – Organizational Breakdown Structure. PERT – Program Evaluation and Review Techniques. CPM – Critical Path Method. PDM – Precedence Diagramming Method. Matrični dijagram. Gantt-ov dijagram.

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave na predmetu obuhvata predavanja i računarske vežbe. Predavanja su interaktivnog tipa, na kojima se definišu osnovni pojmovi i daje teorijska podloga za korišćenje različitih tehnika i alata za upravljanje projektima, uz povremeno prisustvo gostujućih predavača iz prakse. Na računarskim vežbama se podstiče rad u grupama i rešavanje praktičnih zadataka. Studenti u manjim grupama rade konkretne zadatke koji za cilj imaju primenur azličitih tehnika i alata za upravljanje projektima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gray, C. F., Larson, E. W. Project Management. The Managerial Process 2008 McGraw-Hill/Irwin Engleski
Claude H. Maley Project Management Concepts, Methods, and Techniques 2012 Auerbach Publications Engleski
Vulanović, V. i dr. Metode i tehnike unapređenja procesa rada 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena