Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modeli otvorenih inovacija i korporativno preduzetništvo (17.IM1220)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je ovladavanje osnovnim znanjem o prirodi, specifičnostima i značaju fenomena otvorenih inovacija, kao vrste inovacija u kojoj se koristi znanje iz spoljašnjih izvora zarad inoviranja u preduzeću. Na osnovu ovoga, studenti će biti kompetentni da vode proces otvorenih inovacija kao ključni aspekat u održivom korporativnom preduzetništvu. Takođe, cilj predmeta je sticanje potrebnih znanja za vođenje preduzetničkih poduhvata u korporativnom okruženju.

Ishod:

Studenti će ovladati upravljanjem inovacionim procesima koji u sebe uključuju znanje iz spoljašnjih izvora, kao i upravljanjem inovacionim procesima u kome se inovirana tehnologija komercijalizuje u spoljašnjem okruženju. Studenti će takođe biti osposobljeni za upravljanje preduzetničkim procesima u korporativnom kontekstu i okruženju, čime će biti u mogućnosti da osnaže preduzeće u ostvarivanju novih poslovnih uspeha.

Sadržaj:

Osnovni sadržaj predmeta čine sledeća poglavlja: fenomen otvorenih inovacija, spoljašnji izvori znanja, spoljašnja komercijalizacija korporativne invencije, tehnike upravljanja otvorenim inovacijama, upravljanje idejama nastalim kod spoljašnjih partnera, otvorene inovacije u malim i srednjim preduzećima, umrežavanje sa drugim subjektima radi zajedničkog inoviranja, fenomen korporativnog preduzetništva, razvoj organizacione kulture koja podstiče korporativno preduzetništvo, upravljanje preduzetničkim poduhvatima u okviru korporacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu se odvija kroz predavanja i vežbe. Predavanja kombinuju teoriju i praktične primere koji su baza za diskusiju. U okviru vežbi, rad će se odvijati u grupama i samostalno i biće baziran na analizi višestrukih studija slučaja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Petar Vrgović Otvorene inovacije - skrpite sa predavanja 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Wim Vanhaverbeke Managing Open Innovation in SMEs 2017 Cambridge University Press Engleski
Kuratko, D., Morris, M. Corporate Innovation & Entrepreneurship 2011 South-Western College Pub Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena