Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Menadžment malih i srednjih preduzeća (17.IM1215)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta Menadžment malih i srednjih preduzeća je pružanje adekvatne teorijske i praktične osnove, odnosno sistemskog pristupa u domenu analize ključnih faktora uspešnosti menadžmenta malih i srednjih preduzeća. Posebna pažnja je data razumevanju mesta, uloge i značaja malih i srednjih preduzeća u dinamičnom poslovnom ambijentu, kao i savladavanju osnovnih znanja u menadžmentu malim i srednjim preduzećima.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za: 1) samostalnu procenu poslovnih šansi, 2) njihovu tržišnu valorizaciju, kao i za 3) pronalaženje optimalnih rešenja u menadžmentu malim i srednjim preduzećima. Studenti će steći sistemska znanja upravljanja procesima unutar sektora malih i srednjih preduzeća, kao i analiziranje uticaja kako internih, tako i eksternih faktora na rast i razvoj malih i srednjih preduzeća.

Sadržaj:

Osnovne karakteristike sektora malih i srednjih preduzeća; Mesto, uloga i značaj malih i srednjih preduzeća u dinamičnom poslovnom ambijentu; Osnovna obeležja malih i srednjih preduzeća: snage i slabosti; Organizaciono strukturiranje malih i srednjih preduzeća; Specifičnosti menadžmenta malim i srednjim preduzećima; Finansiranje malih i srednjih preduzeća; Strategijski aspekti rasta i razvoja malih i srednjih preduzeća; Poslovanje malih i srednjih preduzeća – savremene tendencije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Auditorne vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Fink, M., Kraus, S. The Management of Small and Medium Enterprises 2009 Routledge Custom Publishing, Taylor&Francis Group Engleski
Milan Cvijić Menadžment malih i srednjih preduzeća 2007 Besjeda, Banja Luka Srpski jezik
Ogawa, E. Upravljanje malim preduzećima danas 2001 ECPD, Beograd Srpski jezik
Anđelić, G., Đaković, V. Osnove investicionog menadžmenta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena