Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Napredni alati i metode menadžmenta (17.IM1214)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa savremenim alatima i metodama menadžmenta, kao i njihovo osposobljavanje za korišćenje istih, kako bi efektivno i efikasno nalazili rešenja za probleme u preduzeću. Upoznavanje sa primerima iz proizvodnih i drugih organizacija i načinima za donošenje odluka i rešavanje problema.

Ishod:

Znanja stečena tokom slušanja nastave i aktivnog učešća u njenom izvođenju polaznici (studenti) će moći da koriste u svakodnevnom profesionalnom radu, kao i u daljem stručnom usavršavanju. U tom smislu, polaznici će povećati znanje terminologije i procesa menadžmenta i inovacija, postaće svesni najnovijih trendova u menadžmentu i značajno će unaprediti svoje menadžerske, preduzetničke i liderske veštine koje su neophodne za svakodnevnu poslovnu praksu i uspešnu karijeru. Kurs će polaznike upoznati sa novim tj. naprednim alatima i metodama menadžmenta, novim načinima njihove primene u svakodnevnoj poslovnoj praksi i omogući će dalji profesionalni i lični razvoj svakog polaznika u smislu sticanja i primene menadžerskih alata i metoda. Ovladavanje studenata alatima i metodama savremenog menadžmenta, odnosno nastojanje da se studenti osposobe da uoče problem, analiziraju ga, predlože način rešavanja.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Pojam, razvoj i značaj savremenog menadžmenta. Menadžment kao nauka, veština i profesija. Interdisciplinarnost savremenog menadžmenta. Zadaci i ciljevi menadžera u organizacijama. Efektivnost i efikasnost menadžera. Standardni i napredni alati i metode u menadžmentu: TQM, Statistička kontrola procesa, Lean principi, Six Sigma metoda, Kaizen filozofija, TPM, timski rad, liderstvo, brejnstorming, reinženjering, zeleni menadžment, CRM, organizacija koja uči, Balanced Scorecard, upravljanje znanjem, brend menadžment. Praktična nastava: vežbe na praktičnim primerima iz domena menadžmenta, kao i analiza i rešavanje studija slučajeva i zadataka.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno. Pored teorijskog okvira, u okviru nastave se izvode i praktični zadaci koje studenti rešavaju, kako bi simulacijom problemskih situacija uvežbavali najznačajnije aspekte u sagledavanju realne situacije u okruženju i organizaciji u kojoj rade. Prezentacija projektnog zadatka koje rade studenti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Paul Trot Innovation management and New product development 2017 Pearson Engleski
Ali K. Kamrani, Maryam Azimi Systems Engineering Tools and Methods 2011 Taylor and Fransis Group Engleski
Peđa Milosavljević Inženjerski menadžment 2015 Mašinski fakultet, Niš Srpski jezik
Peđa Milosavljević Održavanje tehničkih sistema po konceptu TPM i Six Sigma 2007 Biblioteka Dissertatio, Zadužbina Andrejević, Beograd Srpski jezik
Mitrović-Veljković, S., Melović, B. Principi savremenog menadžmenta 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena