Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fleksibilni proizvodni i uslužni sistemi (17.IM1113)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Predmet se izučava u cilju sticanja neophodnih znanja i sposobnosti za istraživački orijentisanu primenu metoda i tehnika unapređenja proizvoda/usluga i procesa njihove realizacije u preduzeću. Stvaranje baze znanja potrebne za integraciju proizvodnih i uslužnih sistema odnosno svih njegovih sastavnih elemenata (ljudi, mašina, tokova materijala, energije i informacija), kako bi se sistemi učinili fleksibilnim pri odgovoru na zahteve kupca.

Ishod:

Studenti stiču sposobnosti i veštine na osnovu kojih postaju kompetentni za istraživanje značaja područja i primenu metoda i tehnika unapređenja proizvoda/usluga i procesa njihove realizacije u preduzeću kroz povišenje fleksibilnosti sistema.

Sadržaj:

Značaj stalnog unapređenja proizvoda/usluga i procesa rada u preduzeću. Metode i tehnike analize problema i izbora prioritetnih područja unapređenja. Uvod u fleksibilne tehnološke sisteme. Fleksibilni automatizovani tehnološki sistemi. Uticaj vremenskih i tehnoloških karakteristika na fleksibilnost sistema. Organizacija načina unapređenja proizvoda/usluga i procesa rada u preduzeću. Metode i tehnike unapređenja proizvoda/usluga i procesa rada u preduzeću. Savremene identifikacione tehnologije kao sredstvo za povišenje flesibilnosti sistema. Procedure unapređenja proizvoda/usluga i procesa rada u preduzeću. Ocena efekata unapređenja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata: Predavanja sa analizom praktičnih primera unapređenja proizvoda/usluga i procesa u preduzeću; auditorne vežbe u okviru kojih se razrađuju primeri unapređenja i izrađuje seminarski rad koji predstavlja samostalan rad studenta - studiju slučaja unapređenja konkretnog proizvoda/usluge ili procesa. Seminarski rad se radi na vežbama i u vannastavnom vremenu.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ostojić G., i dr. Digitalna proizvodnja i RFID tehnologija 2009 10. International Scientific Conference "Flexible Technologies" - MMA, Novi Sad: Fakultet tehnickih nauka u Novom Sadu, 9-10 Oktobar, pp. 119-120, ISBN 978-86-7892-216-9 Srpski jezik
Vulanović, V. i dr. Metode i tehnike unapređenja procesa rada 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Ljubomir Lukić Fleksibilni tehnološki sistemi: struktura, konstrukcija, upravljanje i tehnologija 2008 Mašinski fakultet, Kraljevo Srpski jezik
Kravčenko, K., Mešalkin, V. Upravljanje velikom kompanijom 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena