Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje investicijama (17.IM1102)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Izučava se u cilju sticanja opštih znanja i specifičnih veština za razumevanje značaja, suštine i postupaka investiranja u preduzeću te za rad na planiranju, organizovanju, vođenju i kontroli investicionih projekata.

Ishod:

Studenti stiču opšta znanja i specifične veštine na osnovu kojih postaju kompetentni za izradu studija izvodljivosti, biznis planova i drugih oblika investicionih projekata.

Sadržaj:

Promene u razvoju sveta; Promene u razvoju društva; Promene u području planiranja i investicija; Idejni projekat praktične investicije; Raspoloživi kapaciteti tržišta, materijala, tehnologija, organizacije i ljudskih resursa; Karakteristike lokacije; Razvoj tehničko-tehnoloških varijanti i studija izvodljivosti; Ekonomsko-finansijske varijante; Izbor varijante; Glavni, detaljan projekat izabrane varijante; Upravljanje projektom praktične investicije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata: Predavanja sa analizom praktičnih primera investicionih projekata; auditorne vežbe u okviru kojih se u vidu primera razrađuju metode i tehnike i izradu seminarskog rada koji predstavlja samostalan rad studenta - obradu praktičnog slučaja investicionog projekta. Seminarski rad se radi na vežbama i u vannastavnom vremenu, a njegova ocena je ravnopravna oceni praktičnog dela ispita - zadataka (vredi isti broj bodova i studenti koji urade i odbrane seminarski rad nisu u obavezi da na završnom ispitu polažu praktičan deo ispita - zadatke.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jovanović, P. Upravljanje investicijama 2000 Grafoslog, Beograd Srpski jezik
Krstić, J. Biznis plan 2003 Prometej, Novi sad Srpski jezik
Marić, B. Upravljanje investicijama 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Mijatović, S. Upravljanje privrednim investicijama 2001 Ekonomski fakultet Srpsko Sarajevo Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena